Vánoční čas nastal, města rozsvítila vánoční stromy na náměstích a obce připravily tradiční vánoční výstavy. Lidé oprášili betlémy a vydali se do ulic ochutnávat horké punče a medoviny.

Obchody se začaly předhánět se zaručeně nejvýhodnějšími nabídkami a poštovní schránky byly přeplněné přáními k Novému roku. Jen toho sněhu je pořád co by se za nehet vešlo. Takový byl prosinec na Přerovsku.

Quod usque?

Přerovským radním došla začátkem prosince trpělivost. Rozhodli se, že napíšou dopis na ministerstvo dopravy. V něm popisují neúnosnou dopravní situaci v Přerově a vyjadřují obavy, že se realizace stavby dálnice, která by městu odlehčila, zase oddálí.

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic se prý podle zaměstnanců magistrátu nechali slyšet, že bude stavba úseku hotová až v letech 2014 – 2015, a to navíc pouze pod podmínku, že na dálnici z Říkovic do Přerova zbudou peníze.

Že by ministři čekali, až se za průjezd Přerovem bude vybírat mýtné a za utržené peníze pak řidiči vlastními silami začnou dusat hlínu a lít asfalt?

Eva, Vašek a zelňačka

V prosinci hostil Přerov spoustu známých osobností. Například na tradiční galakoncert nadačního fondu Genáček zavítala Petra Černocká, Janek Ledecký či Ondřej Ruml. Snad nejvíce Přerovanů se však přišlo podívat do Městského domu na dvojici, kterou lidé milují a odborníci proklínají – na Evu a Vaška.

i pro velký zájem uspořádali hned dva koncerty po sobě a babičky se v rytmu jejich písní tetelily blahem.

V Městském domě také poprvé vystoupila oblíbená moderátorka a spisovatelka Halina Pawlowská.

Zatímco umělci zpívali, přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch se ukázal jako kuchař par excelence. Na tradičním rozsvícení vánočního stromu navařil výbornou zelňačku pro celé náměstí. Závidět kuchařský um by mu mohl i kuchař Kuřátko.

O rozkopaných ulicích a o lesích

Z Hranic, Lipníku a Kojetína ještě před Vánocemi zmizely rozkopané ulice. Ty si vyžádala modernizace kanalizační sítě.

Během uplynulých dvou let se tak prostavělo 420 milionů a bylo vybudováno nebo zrekonstruováno celkem 11,2 kilometrů kanalizace v Kojetíně, 12 kilometrů kanalizace v Drahotuších a 2,2 kilometru v Přerově.

Kompletní rekonstrukcí prošla i čistírna odpadních vod v Lipníku. Konečně budeme pít čistou vodu a ne rum.

Ochránci a milovníci lesů na Hranicku bijí na poplach. Bezohlední motorkáři se totiž projíždějí po lesích i po polích, ničí úrodu a ruší zvěř. Problém je hlavně na Jindřichovsku, Střítežsku a Partutovicku.

Policisté sice v těchto lokalitách provádějí kontroly, ale jak sami přiznávají, mají problém motorkáře chytit. Asi by potřebovali silnější stroje.

Kusy medvěda a nový most

Zatímco se lidé připravovali na Vánoce a uklízeli a pekli, poslanci z Přerovska začali „porcovat medvěda“.

Pro region se jim podařilo urvat přes patnáct milionů korun. Z peněz se může radovat nejen samotný Přerov, ale také například Brodek u Přerova, Rokytnice nebo třeba Paršovice na Hranicku.

Autorka vítězného návrhu na podobu Tyršova mostu finišuje projekt. Stavět by se totiž mělo začít už na jaře. Místní lidé se dlouho nemohli dohodnout, jak má Tyršův most vlastně vypadat, zda má být replikou původního mostu, či má získat novou podobu.

O to překvapenější byli, když zjistili, že most budou zdobit bronzový zubr, letící pták a tři stromy z betonu. Na koncích jejich větví budou umístěna barevná světla. Co by na to asi řekl Jan Nepomucký? Asi by úžasem oněměl.

Místo masa evakuace

Ke kuriózní situaci došlo začátkem měsíce v jednom z hranických supermarketů. Muž si chtěl u pultu koupit maso, ale bohužel nebyl po ruce žádný z prodavačů. Zákazník si proto chtěl obsluhu přivolat s pomocí zvonku, což je v obchodech tohoto typu – jak se domníval – běžná praxe.

Zvonek si ale spletl s požárním hlásičem, který spustil poplach. Obchod se tak vylidnil během několika málo minut a nedočkavý muž se tak rázem stal jediným zákazníkem. Mnozí lidé už totiž svůj nákup nedokončili.

Hranickým strážníkům se v prosinci podařil husarský kousek. Přímo při činu dopadli celostátně hledaného recidivistu ze Slovenska, který měl na svém kontě desítky loupeží po celé republice.

Zkušený vykradač dostal po prstech po návštěvě jednoho bytu v Hranicích. Inu – tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až strážníkům dojde trpělivost.

Kino Hvězda: co bude dál?

Ani v prosinci se nepřestali zastupitelé a radní z Přerova přít o osud zdejšího kina. Provozovatelka nejprve žádala na pokrytí provozních výdajů 700 tisíc.

Radní po projednání přiklepli přerovskému kinu dotaci o 300 tisíc nižší. Záměr na poskytnutí dotace však nakonec neprošel zastupitelstvem, a to o jediný hlas. Pro se totiž vyslovilo pouze 17 přítomných.

Na jednání se navíc vedla diskuse, jakým směrem se má kino dál ubírat. Radní se vyjádřili, že o zrušení kulturního stánku neuvažují. Z čeho se ale má v dnešní době premiérových multikin udržet nad vodou, to už neuvedli.

Modernizace a zase modernizace

Už v příštím roce by měla začít rekonstrukce železničního uzlu v Přerově. Projekt zahrnuje úpravu nástupišť na vlakovém nádraží, stavbu nového podchodu a opravu stávajícího, ale také kompletní výměnu kolejiště, železničního svršku, trakčního vedení a zabezpečovacího zařízení.

Součástí investice za zhruba tři miliardy je i stavba nového železničního mostu přes řeku Bečvu. Podle železničářů se ale cestující nemusejí obávat, práce se nedotknou provozu na trati.

To v Hranicích došlo také k novince na železnici. Lidé, kteří nasednou do vlaku, už tu neuvidí výpravčího s plácačkou a čepicí. V rámci modernizace totiž budou vše řídit stroje.

Změny v dopravě a nový rekord

Konec letošního roku přinesl změny v městské hromadné dopravě. Kromě nových jízdních řádů, které začaly v Hranicích platit 14. prosince, čeká cestující také novinka v podobě čtyř nových nízkopodlažních autobusů.

Překvapením pro mnohé bylo, že se změnily názvy některých zastávek. Město se rozhodlo sjednotit názvy podle těch, které jsou uvedeny v celostátním informačním systému.

Hranicím se v prosinci povedlo překonat loňský rekord a jsou zapsány v knize rekordů. Místním lidem se totiž podařilo v rámci akce Dáreček pod stromeček nasbírat během dvou týdnů celkem 1890 dárků. Kromě překonání rekordů přinesla akce radost dětem i dospělým, kteří nemohli letošní Vánoce strávit v rodinném kruhu. Část vybraných dárků obdržely také děti v afghánské provincii Logar.

Je libo bublinky?

Přerovský bazén je zase o krok blíže představám místních obyvatel. Radní uvedli v polovině prosince do provozu nové relaxační prvky: masážní bazén s whirpoolem.

Modernizace přišla provozovatele na více než 13 milionů korun. Bazén se v nedávné době dočkal i kritiky od obyvatel, a to poté, co proběhla rekonstrukce šaten, a došlo tu ke spojení místa pro muže a pro ženy. Provozovatel však na kritiku zareagoval a dnes už je prostor částečně rozdělen.

Jen aby se teď zase neozvali ti, kterým společné šatny vyhovovaly…

Jak jsme prožili Vánoce my?

Hitem letošních Vánoc se staly výrobky notně propagované v reklamách. A je jedno, zda jde o hračky, elektroniku, kosmetiku či vitamínové doplňky. A zatímco lidé nakupovali, redaktoři Deníku připravovali pro své čtenáře vtipná vánoční videa, v nichž představili sami sebe a svou práci.

Zatímco v Hranicích proběhlo natáčení v poklidu při zpěvu koled, v Přerově se redaktoři rozhodli vyhnat svého šéfredaktora do sádky s kapry a s podběrákem v ruce. Div že se neutopil – chudák já.

VIDEA najdete zde:

Redakce Hranického deníku

Redakce Přerovského deníku

Několik nepříjemných zpráv

Lidé v Dřevohosticích se rozhodli sepsat petici. Trápí je totiž výrazné omezení služeb místní pošty. Ta jednak zkrátila pracovní dobu, a pak snížila počty zaměstnanců. Zákazníkům, kteří sem přijdou něco vyřídit, tak nezbývá než vystát si dlouhou frontu.

Nepříjemná novinka čeká už příští rok také na obyvatele Lipníku nad Bečvou. Ti totiž zaplatí vyšší poplatek za svoz komunálního odpadu. Částka se oproti letošnímu roku navýší o 45 korun na 496 korun.

Už je to tady. Ekonomická krize dorazila do regionu a firmy budou muset propouštět své zaměstnance. Brány významných přerovských podniků opustí po Novém roce desítky lidí. Přestože se zatím nedá mluvit o žádném hromadném propouštění, velcí zaměstnavatelé tvrdí, že už se krize promítla do situace na trhu s pracovními místy.

Josefínské reformy?

Přerovský magistrát se chystá na veliké změny. Lidé už nebudou muset chodit kvůli vyřizování svých záležitostí na úřad a s katastrálním či finančním úřadem budou komunikovat prostřednictvím datové schránky, zřízené ministerstvem vnitra.

Přerovský magistrát se na změny chystá v předstihu a hodlá po Novém roce přebudovat prostory v administrativní budově na náměstí T. G. Masaryka, kde je agenda na vyřizování občanských průkazů a cestovních dokladů.

Magistrát změnu komentuje jako vůbec největší od dob Marie Terezie. Jen aby úředníci v příštím roce nezavedli třeba robotu …

Dobrá zpráva na závěr

Nejkrásnější vánoční dárek letos dostali hasiči z Olomouckého kraje. V Olomouci na převzali klíče od pěti cisternových automobilových stříkaček. Cena vozů se pohybuje kolem třiceti milionů korun.

Auta budou využívat hasičské sbory v Přerově, Hranicích, Šumperku, Prostějově a Kojetíně. Nové cisterny jsou zkrátka krásné a nablýskané, tak jako ten nový rok. Staré tatrovky už ale nikdo nikdy nenahradí. Tak jako ten starý a událostmi nabitý rok.