Na čtyři stovky studentů vytvořily rukama řetěz a symbolicky jím obepnuly budovu školy.

Mohutný dav skandoval hesla: „Neberte nám školu!“ nebo „Školu nedáme!“, nadšeně aplaudoval řečníkům a zahříval se mexickými vlnami. Někteří z demonstrantů drželi v rukou transparenty.

Gymnazisté na svou stranu získali také většinu pedagogů a rodičů. Protestu se totiž mohli zúčastnit pouze žáci, kteří měli od rodičů potvrzenou omluvenku.

„A těch bylo asi devadesát pět procent. Je vidět, že se slučováním nesouhlasí ani rodiče žáků, “ řekl hlavní organizátor protestu, septimán Lukáš Cagášek.

Podle jeho slov předají studenti rodičům na třídních schůzkách petiční archy, kde mohou svým podpisem vyjádřit nesouhlas se záměrem kraje.

„Chci podpořit protest studentů a zajistit tím další existenci gymnázia. Mám za to, že ke slučování nejsou žádné důvody,“ vysvětlovala svou účast na protestní akci profesorka gymnázia Karla Slaměníková.

Podobného mínění je i další z pedagožek. „Pro nás by sloučení znamenalo utlumení činnosti. Neexistují pro něj žádné objektivní příčiny, ale jsou za ním pouze subjektivní zájmy jednotlivců,“ soudí další z učitelek Mária Havlíková.

Podle jejích slov vadí pedagogům hlavně pocit bezmocnosti a to, že nemohou situaci nijak ovlivnit.

Prohlédněte si fotogalerii z protestu. Více fotografiií nawebu Gymnázia Jana Blahoslava

Studenti vysvětlovali nechuť ke sloučení nejčastěji tím, že gymnázium tímto krokem přijde o svou prestiž.

„Budu se hlásit na vysokou školu a nechci mít na maturitním vysvědčení razítko Střední pedagogické školy. Při přijímacím řízení nás to může poškodit,“ řekl oktaván Roman Gogola.

„Slučuje se neslučitelné, přestože to asi z ekonomického hlediska není špatný nápad a ušetří se tak plat jednoho ředitele. Pokud je ale sloučení nutné, ať nás raději spojí s dalším gymnáziem,“ uvažoval další z oktavánů Jiří Burian.

Hybrid nebo nekvalitní kříženec – taková slova nejčastěji padala z úst studentů na adresu nově vzniklého subjektu. Mnozí z nich také vyjadřovali obavy, že přijdou o své profesory a vedení školy.

„Nechceme, aby byli vyhozeni naši učitelé a odvolán ředitel,“ řekl student gymnázia.

Školská rada chce, aby se sloučení znovu projednalo

O revokaci usnesení krajských radních bude usilovat školská rada gymnázia Jana Blahoslava, která se tento týden mimořádně sešla a jednala o otázce sloučení obou škol. Rada, kterou tvoří rodiče a zástupci školy, vyjádřila nad rozhodnutím kraje znepokojení.

„Jsme přesvědčeni, že spojení školám neprospěje. Školy si takto těžko udrží svůj charakter a prestiž,“ uvádějí mimo jiné zástupci rady.

Žádost o revokaci usnesení adresovali zástupci školské rady olomouckému hejtmanovi. Chtějí, aby se otázka sloučení škol znovu projednala na jednání krajské rady.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika