Nelíbí se jim, že se mají od nového roku sloučit se Střední pedagogickou školou (SPgŠ) a na protest proti rozhodnutí kraje před časem sepsali petici, pod niž se podepsali všichni studenti. Žádají v ní olomouckého hejtmana a zástupce kraje, aby od záměru na sloučení upustili.
Podle jednoho z hlavních organizátorů petice septimána Lukáše Cagáška chystají studenti na tento čtvrtek další protestní akci.
ROZHOVOR
Načasovat protest v předvečer výročí 17. listopadu je téměř symbolické. Co vás k této protestní akci vedlo a jakou bude mít podobu?
Nechtěli jsme pořádat klasickou demonstraci, ale spíše happening. Bude se konat o velké přestávce a všichni studenti gymnázia vytvoří v několika zástupech řetěz rukou, kterým chceme symbolicky obepnout budovu naší školy.
Smyslem je vyjádřit náš společný názor na problematiku sloučení obou škol.
Podpořilo váš protest vedení školy?
Bohužel, distancuje se od něj. Na naší straně je ale část pedagogů a dá se předpokládat, že i mnozí rodiče. Protože vedení školy s happeningem nesouhlasí, rozdali jsme studentům speciální omluvenky, které předají rodičům.
Proč, když se protest koná o velké přestávce?
Bylo nám řečeno, že se nejedná o oficiální akci školy. Studenti proto musejí mít omluvenky.
Jaké jsou hlavní výhrady studentů gymnázia a co konkrétně vám na sloučení vadí?
Máme za to, že by se měly slučovat školy stejného zaměření. Pokud je to nutné kvůli úbytku žáků, připadalo by nám logičtější spojit nás třeba s gymnáziem Jakuba Škody - tak, jak navrhovala náměstkyně primátora Elena Grambličková.
Sloučení se Střední pedagogickou školou je, když to přeženu, jako sloučit základní školu s mateřskou. Tím se ovšem nechci nikoho dotknout.
Nelíbilo se nám ani načasování a postoj kraje ke sloučení. Rodiče se o něm dozvěděli těsně před prázdninami a navíc zprostředkovaně přes žáky.
Nebylo fér, že jsme byli postaveni před hotovou věc a nemohli se k tomu vyjádřit.
Pokud tomu tedy dobře rozumím, proti sloučení s druhým přerovským gymnáziem Jakuba Škody nic nenamítáte.
Ne. Pokud by to bylo z ekonomických důvodů nezbytné, nevadí nám to.
V otázce sloučení se Střední pedagogickou školou jste poměrně nekompromisní. Spatřujete v něm vůbec nějaké výhody?
Pokud mám uvést výhody, tak tou jedinou asi je, že bude mít budoucí vedení takto vzniklého subjektu vyšší plat.
Jak zareagovali studenti gymnázia na fakt, že krajská rada rozhodla v jejich neprospěch?
Okamžitě jsme svolali radu studentů a dohodli se na dalším postupu i na tom, že budeme pokračovat v podpisové akci. Petiční archy budou k dispozici také rodičům na třídních schůzkách, které budou tento týden ve čtvrtek 15. listoapdu.
Neobáváte se toho, že váš protest skončí stejně jako snahy sdružení Občané proti Penny marketu (pozn. red. – obchod byl postaven přes protest 5 tisíc lidí ) nebo rodičů, kteří před lety v Přerově marně bojovali za zachování Základní školy v Palackého ulici?
Asi by to nevrhlo nejlepší světlo na Krajský úřad, který by měl být ochoten brát v potaz názor většího počtu lidí. Pokud bude ignorovat hlas více než sedmi stovek lidí, tak asi s naší demokracií není něco v pořádku.
Je mi líto, že to musejí pociťovat na vlastní kůži studenti naší školy, když nám byla demokracie vždy dávána za příklad jako nejlepší a v podstatě jediná možnost k prosazení vlastního názoru.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Krajští radní řekli ano sloučení škol v Přerově
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA