Předseda bytového družstva Moravská brána však popírá, že by se k něčemu takovému zavázal.

V petici, kterou podepsala drtivá většina majitelů nových bytů ve Zborovské ulici, se mimo jiné píše: „Bylo nám všem řečeno při koupi našich bytů členy družstva Moravská brána, že na sousední parcele se již s žádnou výstavbou nepočítá. Z toho důvodu si také většina lidí byty koupila – že je zde krásný výhled do krajiny.“

Iniciátorkou petice je Zuzana Stachová, která se do Hranic přistěhovala z Ostravy.

„Tam jsme žili na sídlišti a viděli si se sousedy do oken. Nový byt jsme pečlivě vybírali, abychom v něm nenaráželi na stejný problém,“ poukázala na to, jak byl pro ni výhled do přírody při výběru nového domova důležitý.

Podobného názoru je i její sousedka Drahoslava Horáková. „Pokud tam ten dům postaví, bude hodnota našeho bytu úplně jiná, než když jsme ho kupovali s výhledem na otevřené prostranství,“ konstatovala.

Všichni, kteří se pod petici podepsali, se teď cítí být podvedeni a její iniciátorka dokonce chvíli uvažovala i o žalobě na Moravskou bránu za uvedení v omyl. Nakonec ale zvolila raději petici, kterou adresovala městu. Teď čeká na jeho odpověď.

Předseda zmíněného družstva Jaroslav Sedláček se ale hájí, že lidem žádný slib nedal. „Ve smlouvě nic takového není a já bych si nedovolil říct něco, co není ve smlouvě,“ uvedl. „Řekl jsem jim tehdy pouze, že žádný dům v jejich sousedství vyprojektován není, což byla pravda.“

Bytový dům ve Zborovské ulici byl kolaudován v roce 2007. Některé jeho byty si lidé rezervovali předem, ale na pár posledních už vypisovalo bytové družstvo inzeráty.

„Někteří lidé říkali, že si raději počkají, až bude postaven ten druhý dům, o kterém už se tehdy mluvilo, ale bylo jim řečeno, že ten se stavět nebude,“ uvedl další z petentů, Martin Socha.

Plánovaný bytový dům, proti kterému petice vznikla, by měl se stávající novostavbou tvořit tvar písmene L. Jeho kapacita by měla být 28 bytů.

V současné době čeká na udělení stavebního povolení a oficiálně ještě nebylo rozhodnuto, kdo bude jeho investorem. Jaroslav Sedláček se však již v lednu pro Deník vyjádřil, že věří, že jej bude stavět právě jeho družstvo.