Jejich službu zavedla místní radnice vloni, kdy ji využilo na dva tisíce dvě stě turistů.

Podobné plány mají také v Hranicích, zde si však návštěvníci města budou muset ještě rok počkat.

„Novou turistickou sezonu zahájíme od začátku května, kdy budou průvodci připraveni v novém zázemí Turistického informačního centra,“ uvedla mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Podle ní je na 1. května připravena speciální prohlídková trasa nazvaná Lipenské baroko. Tato prohlídka zavede zájemce do barokních památek ve městě, kam se při běžných prohlídkách během sezony nedostanou.

Průvodcovskou službu budou v sezoně zajišťovat dva průvodci, kteří budou s turisty obcházet městskou památkovou rezervaci vždy v 10 hodin a ve 14 hodin.

„Prohlídka města s výkladem trvá až dvě hodiny. Ti, kteří se jí zúčastní, se dostanou i do míst, která nejsou běžně veřejnosti přístupná, jako je třeba zvonice či synagoga. Prohlídka končí v zámeckém parku a na střešní zahradě,“ doplnila Gladišová.

Průvodcovská služba bude i v letošním roce zdarma. O zavedení průvodcovské služby pro turisty uvažuje také hranická radnice.

Město totiž ve spolupráci s Hranickou rozvojovou agenturou plánuje projekt pro rozvoj cestovního ruchu.

V jeho rámci by mohli od příštího roku provázet návštěvníky města vyškolení průvodci.

„Aby se tato akce realizovala, potřebujeme získat dotaci z evropských peněz. Kvůli tomu jsme se spojili s polským regionem Dolina Malej Panwi. Pro příhraniční spolupráci se totiž dotace shánějí lépe,“ uvedl František Kopecký z Hranické rozvojové agentury.

Dagmar Rozkošná, Martin Pjentak