Řidiči bez váhání zastaví, když spatří blondýnu. Naopak jedou dál, když chodec u cesty zbytečně dlouho otálí. Některým z nich je to ale úplně jedno a dělají, že nevidí, ať jde přes přechod důchodkyně s francouzskými holemi nebo mladá maminka s kočárkem.

Jak ukázala reportáž v ulicích Přerova, na frekventovaných místech ve městě jde takřka o život. Vybrali jsme několik přechodů v Přerově, kde mají chodci největší problémy při přecházení. Většinou je to v blízkosti supermarketů, protože zde podle policejních statistik k nehodám dochází nejčastěji.

Chodce bezprostředně ohrožoval hned první projíždějící kamion u supermarketu Hypernova v Přerově. Ne však svou jízdou. Ze střechy kamionu se totiž přímo před chodce vysypaly ledové kry, protože se řidič snažil na přechodu prudce přibrzdit. Šofér však bez zaváhání pokračoval dál v jízdě, aniž by se snažil zjistit, jestli se někomu něco nestalo.

Dvacetitunové auto jen tak nezastaví

Do vozovky vstupuje starší žena. Několikrát se rozhlédne, a pak nejistě přechází. Žádný z řidičů ale nezastaví v předstihu tak, aby se na přechodu cítila bezpečně, a tak důchodkyně zmateně těká očima. Cestu přes přechod několikrát přeruší a zase se vrací zpět. Nakonec sebere odvahu a vkročí do vozovky.

Jeden z řidičů naštvaně přibrzdí, a pak projede těsně za ní, takže žena zase zrychlí krok. „To víte, že se bojím, a proto se pořád rozhlížím. Pro mě jsou to strašné nervy,“ komentuje to důchodkyně.

Další muž na přechodu má větší štěstí a projde bez komplikací. Ví totiž, jak na to. „Chodci by měli vědět, že auto, které má dvacet tun, hned tak nezastaví. Jsem řidič, takže odhadnu, kdy na přechod vstoupit a kdy už to není bezpečné,“ popsal Radek Kroupa z Bystřice pod Hostýnem. Ten se přiznal, že jako řidič chodce selektuje.

A není prý sám. „Každý chlap zastaví radši mladým kočkám než starým bábinám,“ říká. Podle jeho slov můžou za polovinu nehod na přechodech sami chodci. „Děti se často nerozhlížejí a myslí si, že mají vždycky přednost. Setkávám se s tím jako řidič hodně často,“ shrnul své postřehy.

Nehodu odskáče především řidič

Své zkušenosti s chodci popisuje i další z oslovených Josef Kňourek, který jezdí pětačtyřicet let jako řidič autobusu na linkách městské hromadné dopravy v Přerově. „Dávám na přechodech vždycky všem přednost, protože každou nehodu odskáče hlavně řidič. Je pravda, že si hromadu nehod zaviní chodci sami. Nedívají se totiž často doleva doprava,“ myslí si Josef Kňourek.

A k agresivní jízdě řidičů profesionální šofér poznamenává: „Jsou řidiči, kteří jezdí normálně, a jsou takoví, kteří se to nenaučí nikdy. S tím se bohužel nedá nic dělat, a proto opatrnosti nikdy nezbývá.“

Šoféři za jízdy telefonují, kouří a líbají se

Na přechodu u Penny marketu v ulici 9. května jsme na vlastní kůži otestovaly, jaké je být chodcem. Přestože spadáme z pohledu řidičů do nadějné kategorie „blondýna“ a máme větší šanci, že nám někdo zastaví, na frekventované silnici ve směru na Zlín to neplatí.

Jeden z projíždějících asi za jízdy řešil vážný problém, protože měl u ucha mobil a provoz na silnici nevnímal. Zastavit ho nedonutily ani dvě blondýny s fotoaparátem. Také řidič dalšího auta měl zjevně jiné starosti než sledovat chodce na přechodu. Za jízdy ho totiž líbala mladá žena. Ani tento muž nepřibrzdil auto.

Jeden z šoférů si zřejmě myslel, že u cesty provozujeme nejstarší řemeslo, protože před nás odhodil nedopalek cigarety, kterou právě dokouřil. Za jízdy. Podobně laxní byla i další řidička. Poslední z řidičů naopak prokoukl naši lest a brzdil už z velké dálky.

Obdivuhodný výkon provázelo i skřípění brzd. Když jsme mu naznačily, že může jet dál, byl očividně zklamán. Pokrčil rameny a aspoň s úsměvem zamával na cestu. Test jsme uzavřely skóre: 4 : 1. Jeden řidič na přechodu zastavil, čtyři jeli dál. „To je proto, že tady tak lelkujete. Oni vidí, že nechcete přecházet a něco natáčíte, tak jedou dál,“ poučil nás starší pán. A dodal další cennou informaci. „Při přecházení je důležité navázat s řidičem kontakt očima. Když si vás všimne, máte vyhráno,“ poradil nám.

Zastavily jsme další starší paní, která se právě vracela z nákupu v supermarketu. Na cestě z obchodu do ní málem vrazilo auto, které couvalo na parkovišti. „Někteří řidiči jsou hodně neukáznění a bezohlední. Nejhorší situace je ale v ulici Želatovská,“ svěřila se důchodkyně Danuše Tlučhořová. Provoz na Želatovské ulici kritizoval i další z oslovených Přerovanů. „Od Želatovic do Přerova vjíždějí řidiči jak blázni. Už víckrát se nám stalo, že jeden řidič nás na přechodu pustí a druhý z protisměru by nás div nezajel. Umístil bych tam radar,“ navrhuje řešení senior Robert Almassy.

A chodci? Někdy zamyšlení a se sluchátky na uších

Snažíme se zjistit, co si myslí mladí lidé. Proto míříme k přechodu u supermarketu Albert v Bayerově ulici. V této části města totiž bydlí hodně rodin s malými dětmi. Zároveň je zde nedaleko dům s pečovatelskou službou.

Na mladé lidi ale máme smůlu. „Slečno!“ voláme na dívku, přecházející přes přechod.Má ale na uších sluchátka, takže nás neslyší. Na přechod vchází sice zamyšleně, ale má štěstí. Provoz na silnici řídne. Jak se ukazuje, na silnicích riskují nejen řidiči, ale i chodci.

Na přechod vstupuje pomalu a rozvážně důchodkyně. „Můj zeť bydlí ve Frenštátě pod Radhoštěm a jednoumuvletěla pod kola zrovna taková bába, jako jsem já. Kdyby nebyl tak dobrý řidič, kdo ví, jak by to dopadlo. Já se o ně bojím a vždycky, když za mnou rodina jede na návštěvu do Přerova, mám strach. Na silnicích je to hrůza,“ říká obyvatelka nedalekého domu s pečovatelskou službou Helena Patrovská, která má dvaadevadesát let.

Ta podle svých slov chodí ven minimálně. „Pokud nemusím, nikam nejdu. Bojím se chodit ven a pěji ódy na Alberta, že je tak blízko,“ dodává s úsměvem žena, která žije v Přerově už třicet let. Svérázná babička ještě nezapomene dodat, že její generace už to nějak zvládne, ale co my mladí a rozmazlení, a pak jde nakoupit. „Ale jsem ráda, že jsem vám to řekla, aspoň jsem se vypovídala,“ dodává.

Přechody jsou zřejmě neviditelné

Sledujeme dění na dalším přechodu - u malé pasáže v Komenského ulici. Tady už začíná být situace zoufalá. A to úměrně vysoké frekvenci projíždějících aut. Senioři se z dálky rozbíhají, aby stihli cestu přejít a nezajelo je auto. Sprintují a mávají holemi. Stejně jsou na tom i maminky s kočárky.

Přechody jakoby nikdo z řidičů ani neviděl. Chodci mnohdy psychicky nezvládnou stres na silnici a kráčí mimo vyznačený přechod.

„Kličkuji mezi auty jako zajíc. Co mi ale zbývá, když v místě, kde potřebuji přejít, není široko daleko jediný přechod. Poraďte mi, jak byste přešli třeba na Kozlovské. Jeden přechod je až u lávky k loděnici a druhý u Alberta. Když se chci dostat do centra města na Žerotínovo náměstí, musím se obejít bez přechodu a střihnout to přes cestu,“ postěžovala si na špatné dopravní značení ve městě mladá maminka s kočárkem.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná

Co ukládá zákon?

řidič musí umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky

řidič se musí přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl vozidlo před přechodem zastavit, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem zastavit vozidlo

chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přejíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy

jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem

Zdroj: Policie ČR