Pro drahotušskou školu je zápis každoročně mimořádnou událostí.

„Zápis se koná vždy jen jednou ročně a proto se na něj s kolegy vždy moc těšíme. Máme radost, když k nám malé děti zavítají a jsme rádi, když přijdou v co největším počtu,“ poznamenala ředitelka školy Dagmar Pospíšilová.

Projít zápisem není taková samozřejmost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Děti musí rozeznávat barvičky, říct srozumitelně básničku nebo zazpívat písničku.

„Kromě toho děti ještě počítají do deseti, kreslí postavičky nebo poznávají zvířata,“ přidala Dagmar Pospíšilová. Jedním z dětí, které zápisem prošlo, byl Vojtěch Krejčiřík.

„Raději bych ještě zůstal ve školce, protože tam mám spoustu kamarádů. Ale jinak se mi tu moc líbilo,“ řekl tiše malý Vojta.

Do drahotušské školy se hlásí děti nejen místní, ale i z celého okolí. I přesto není jasné kolik dětí v pátek do školy dorazí, protože k zápisu se rodiče nemusí přihlašovat. Rodiče přijdou s dítětem do školy a zde podají žádost o přijetí do první třídy. „Na základě této žádosti jde poté dítě k zápisu,“ připomněla ředitelka školy.

Zápisem projdou všechny děti, které v pátek do školy přijdou. Výsledkem je, že jsou buď přijati nebo nepřijati.

„Na základě výsledků posuzujeme jak je dítě šikovné a jak se mu u zápisu dařilo,“ řekla Dagmar Pospíšilová. Rodiče si také samozřejmě mohou požádat o odklad a to buď na základě špatného výsledku u zápisu a nebo z důvodu obecné nevyzrálosti dítěte.

V pátek proběhly zápisy budoucích prvňáčků také ve všech hranických základních školách.Zde pokračují i v sobotu a to od 9 do 11 hodin.