„V loňském roce jsme měli u zápisu 265 dětí, z toho jich 46 hlásilo odklad. Nakonec 1. září nastoupilo do prvních tříd 219 nových žáků,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle odhadu odboru školství by se tak u zápisu, který se na místních školách koná ve dnech 10. a 11. února, měly objevit přes dvě stovky budoucích prvňáčků.

„Nevíme, jaká budou přesná čísla. Dokážeme sice odhadnout počet dětí z Hranic, ale nevíme, kolik se nám jich bude hlásit z okolních obcí,“ sdělil Bakovský.

Jak dále uvedl, nastupuje každý rok do hranických základních škol několik desítek prvňáků ze spádových obcí z okolí.

„Jsou to například děti z obcí, které školu nemají, nebo jejichž rodiče dojíždějí do Hranic za prací,“ vysvětlil.

V dlouhodobém průměru se počet žáků prvních tříd ve městě mírně zvyšuje.

„V roce 1999 jich bylo 175, v roce 2000 už okolo dvou set, a poslední dva roky se počet dětí přehoupl přes dvě stovky,“ upřesnil.

Rodiče se podle něj nemusí bát, že se jejich potomek na školu nedostane.

„Míst je dost. Rozdělení dětí se řídí vyhláškou o spádových oblastech jednotlivých škol. Pokud dítě patří do spádové oblasti požadované školy, má jistotu, že se na ni dostane,“ uvedl.

Podle jeho slov se místní základní školy, které jsou v Hranicích celkem čtyři, snaží nalákat nové žáky různými aktivitami už během roku.

„Někde to jsou dny otevřených dveří, jinde výstavy pro širokou veřejnost, každá škola má svůj vlastní způsob,“ řekl mluvčí.

Pohádkové učení

V hranické ZŠ a MŠ Šromotovo pořádají například pro rodiče dětí s předškoláky sérii setkání s učiteli nazvané Pohádkové učení.

„V rámci těchto akcí formou pohádky vyzkoušíme, zda mají děti dovednosti, které budou v první třídě potřebovat, a zároveň se rodiče seznámí s tím, jak u nás výuka probíhá. Zblízka pak vidí, jaký mají naši učitelé přístup k dětem, a podle toho se můžou rozhodnout, zda jim naše škola vyhovuje. Prakticky je necháme nahlédnout pod pokličku,“ vysvětlil ředitel ZŠ a MŠ Šromotovo Radomír Habermann.

Pohádkové učení se koná už třetím rokem a má velký úspěch.

„Zájem je stále vyšší a myslím, že i díky těmto akcím se počet prvňáčků na naší škole každým rokem zvyšuje,“ podotkl Habermann.