A kolik vážil pašík, který měl zanedlouho potěšit mlsné jazýčky návštěvníků jarmarku?

„Váží stejně, jak správný chlap,“ řekl s úsměvem Deníku jeden z řezníků Jaroslav Juráň.

O tom, že si bude opravdu na čem pochutnat, nebylo pochyb.

„Připravíme ovar, jitrnice, jelita, tlačenku a určitě i zabijačkový guláš,“ sliboval v sobotu dopoledne řezník.

Farmářský jarmark ale nenabízel jen zabijačkové speciality. Do Rouského se sjeli drobní zemědělci, pěstitelé, řemeslníci i živnostníci z celého Hranicka. Nabídka byla vskutku pestrá.

Lidé si mohli zakoupit ovoce i zeleninu přímo od pěstitelů, k mání zde byla voňavá domácí uzenina, přírodní sýry a mléčné výrobky, med a výrobky z něj i oblíbené valašské frgály.

„Na ukázku tady mám celkem devět odrůd brambor. Jsou to odrůdy od velmi ranných po poloranné, a také tři varné typy. V našem stánku mohou lidé ochutnat bramborovou bábovku i dort,“ popsal svou nabídku soukromý zemědělec z Partutovic František Maršálek.

Své šikovné ruce tady představili i řemeslníci.

„S jarmarky a trhy se v poslední době doslova roztrhl pytel. A protože i my jsme drobní farmáři, napadlo nás uspořádat jarmark i tady v Rouském a podpořit tak prodej regionálních výrobků,“ vysvětlila jedna z organizátorek jarmarku Ludmila Juráňová z Jezdecké společnosti Juko Rouské.

Po celou slunečnou sobotu panovala v areálu rouseckého výletiště přímo rodinná atmosféra.

„Abych se přiznala, chodím ráda na každou akci, která se u nás koná. A i dneska se mi na farmářském jarmarku líbí,“ pochvalovala si sobotní odpoledne Ludmila Vašíčková z Rouského.

Pořadatelé mysleli i na děti. Ty odvážnější si mohly zajezdit na koni a ti méně zdatní se zase povozit v kočáře. Na návštěvníky jarmarku čekal rovněž kulturní program. Obdivovat mohli tance country, břišní, španělské a dokonce i tanec s mečem. Večerní posezení pak zpříjemnila skupina Všechomor.