Zatímco v Přerově budou na náměstí hrát kapely a politici využijí dne volna ke svým agitkám, silnice na Lipnicku zaplaví účastníci obřího cyklistického maratonu. Bělotín na Hranicku zase ožije mistrovstvím republiky mažoretek.

„V Přerově proběhne ve čtvrtek a v pátek akce s názvem Májové veselení. Na podiu na náměstí T. G. Masaryka vystoupí několik skupin. Ve čtvrtek to budou kapely Big Mžik a Pavel Novák & Family, v pátek pak holandská pouliční jazzová kapela Los Pompadores z partnerského města Cuijk a české skupiny Blue Band Company a Robbie Williams Revival,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Prvomájového volna využijí také politické strany k oslavám. Zatímco komunisté si První máj připomenou na Horním náměstí dechovkou, soutěžemi pro děti a besedou s politiky, sociálním demokratům zahraje na Žerotínově náměstí Pavel Novák mladší a jeho skupina Family.

V Hranicích žádné velké oslavy nechystají. „Nic mimořádného nepřipravujeme, protože je spousta akcí v blízkém okolí. Velký zájem lidí z Hranicka bude 1. května o návštěvu otevřeného výcvikového prostoru na Libavé, ve stejný den se navíc v nedalekém Bělotíně uskuteční mistrovství republiky v mažoretkovém sportu,“ vysvětlila Jana Černá z odboru školství Městského úřadu v Hranicích.

Město Lipník nad Bečvou a jeho bezprostřední okolí zaplaví prvního května účastníci obřího maratonu horských kol Author Šela marathon.

„Už v pátek odpoledne bude na náměstí T. G. Masaryka v Lipníku závod, který oživí hudební vystoupení skupiny D.U.B,“ přiblížila program mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová. Pro milovníky historie připravila radnice alespoň speciální prohlídku židovských památek s průvodcem.

„Ta bude zahájena právě 1. května. Odchod je v 10 a 14 hodin od Turistického informačního centra,“ doplnila mluvčí.

Přípravám na cyklistický závod se podřídí také program na hradě Helfštýně. „Máme otevřeno jako ve svátek a návštěvníkům bude k dispozici průvodcovská služba. Od 1. května se otevírá stálá expozice uměleckého kovářství,“ shrnula správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová. Kvůli závodu cyklomaratonců nepojede ve dnech 1. a 2. května na Helfštýn oblíbený vláček.

Vše o letošním Author Šela marathonu přinese Hranický týden ve čtvrtek 30. dubna