Nejvíce sněhové nadílky museli silničáři odklízet v okolí místních částí Uhřínov a Středolesí na Hranicku. Podle nich však veškeré komunikace v regionu byly se zvýšenou opatrností včera sjízdné.

Sypali silnice u Bělotína

„Je to náš letošní první výjezd za odklizením sněhu. Několik vozidel vyjelo zkontrolovat sjízdnost hlavních tahů. Drobný posyp se prováděl na silnici z Bělotína směrem na Odry. Poprašek sněhu jsme odklízeli i na Středolesí a u Uhřínova,“ informoval včera dispečer zimní údržby v Hranicích Jan Michálek.

„U nás je vždycky hodně sněhu. Jen loni skoro žádný nebyl. Letos bychom chtěli zažít stejnou zimu, protože se sněhem jsou spojené problémy. Lidé mají potíže dostat se do práce a děti zase do škol, ale na druhou stranu máme tu dva lyžařské vleky, tak by byla škoda, kdyby stály,“ řekl předseda místní části Uhřínov Petr Dančák.

Autobus zůstal viset mezi obcemi

Podle policistů včerejší sněživé počasí se na nehodovosti neprojevilo. „Nezaznamenali jsme zvýšený počet dopravních nehod. Nějaké kolize byly, ale oproti jiným dnům se jejich počet nijak výrazně nelišil,“ doplnil šéf dopravních policistů v Přerově Lubomír Koláček.

Zasněžená vozovka v kopcovitém terénu však včera odpoledne zkomplikovala jízdu autobusu linky Hranice – Středolesí. Autobus vlivem vlhké vozovky zůstal viset v zatáčkách před obcí Uhřínov.

Řidič tak musel vyčkat do příjezdu silničářů, kteří vozovku museli posypat. „Posílali jsme tam dvě auta s posypem a radlicemi a také traktor s radlicí,“ upřesnil dispečer Jan Michálek.

Opozdilci narychlo přezouvají gumy

S příchodem prvního letošního sněhu však měli včera napilno v autoservisech. První sníh totiž donutil vyhledat automechaniky i ty největší opozdilce. „Máme frmol. Trvá to už asi čtrnáct dnů a zájem neustále roste. Pneumatiky přezouváme od rána do večera,“ popsal situaci technik pneuservisu v Horní Moštěnici Vlastimil Mišo.

Nápor však zažívají i jinde. „Od začátku týdne máme blázinec. Řidiči jsou nervózní z toho, že jezdí na letních gumách, ale už si asi neuvědomují, že naštvaní mohou být jen sami na sebe. Kdyby se dřív objednali, nemuseli by být pod takovým tlakem,“ podotkl Jan Zličák, jeden z pracovníků pneuservisu v Přerově.

Sníh opravám nevadí, horší by byl prý mráz

První sněhové vločky zasypaly včera silnice, které se momentálně frézují. Podle odborníků však sníh nemá na tyto úpravy vliv.

„Samozřejmě však záleží, v jaké technologické fázi se tyto práce nacházejí. Mráz je ale daleko horší než sníh. Termín dokončení frézování ulic splníme a možná tyto práce ukončíme i dřív,“ upřesnil Pavel Študent, provozní náměstek Ředitelství silnic a dálnic ČR, které opravuje silnice v ulicích 9. května a Bří Hovůrkových v Přerově.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika