Zatímco většina z dotázaných dětí odpověděla na otázku jednoznačně: „Ano, těším se,“ někteří z prvňáčků nebyli skoupí na slovo a hned vysvětlili proč. „Těším se. Mám novou aktovku a desky na sešity,“ prozradila šestiletá Dominika Blažková z Hranic. Šestiletá Nikolka Peterková z Přerova se do školy těší, protože tam bude mít spoustu kamarádů. Stejně tak i šestiletá Adélka Hudečková z Přerova nebo Patrik Javora z Přerova.

Nejen přátelé, ale i samotné vzdělání je důvodem, proč dnes vykročily děti do školy radostně. „Nejvíc se těším na přírodovědu,“ řekla sedmiletá Maruška Venclová z Přerova. Na to, že si bude moci číst knížky, se těší šestiletý Dominiček Matějíček z Přerova. Nejen přátelé a učení patří ke školní docházce. Důležité jsou i přestávky. Na ty se například těší Anička Režná z Přerova.

Čím chtějí děti být?

Lékaři i policisty

K dětským snům a přáním patří i představa o budoucím povolání. Čím chtějí být prvňáčci na Hranicku a na Přerovsku, zjišťoval Deník v regionu v rámci celostátního průzkumu. Z patnácti dotázaných dětí na Přerovsku a na Hranicku, které dnes poprvé usedly do školních lavic, chtějí hned čtyři pracovat ve zdravotnictví.

Sestřičkou by chtěla být šestiletá Dominika Blažková z Hranic, ale také stejně stará Maruška Bělocká z Hranic. Doktorkou by se chtěla stát Evička Svačinová z Hranic a zubařkou Nikolka Peterková z Přerova. Pracovat u policie – to je sen Nikči Grubhofferové z Hranic a Danečka Výšky z Hranic. „Až vyrostu, budu fotbalistou,“ shodují se zase Dominiček Matějíček z Přerova a Patrik Javora také z Přerova.

O tom, že je důležité o sebe dbát, vědí své děvčata. Maruška Venclová z Přerova by chtěla dělat lidem nehty, Anička Režná z Přerova by chtěla prodávat – třeba stíny. Možná, že mezi dnešními prvňáčky ve třídách na Hranicku a na Přerovsku sedí budoucí baletka Kačenka Vítková z Hranic, nebo psycholožka Adélka Hudečková z Přerova, nebo archeolog Peťa Skácel z Přerova.

Možná, že dětem tyto sny vydrží a půjdou za nimi, možná, že objeví jiné cíle, které se jim vyplní.