Důvodem je, že se o ně opilý majitel nedokáže postarat a psi ohrožují kolemjdoucí v blízkosti nádraží. Dva kříženci pitbullteriéra jsou teď v městském útulku a čekají na verdikt magistrátu.

Ten může majitele potrestat i propadnutím věci. „Ve věci jsme zatím nerozhodli. Shromažďujeme svědecké výpovědi, které by potvrdily, zda a do jaké míry došlo k porušení obecně závazné vyhlášky města. Kontaktovali jsme také Krajskou veterinární správu a vyžádali si její stanovisko,“ uvedl Marek Herman z odboru zemědělství přerovského magistrátu.

Podle pracovníků oddělení přestupků může město udělit nezodpovědnému majiteli několik sankcí. Od napomenutí přes pokutu do výše 50 tisíc korun až po propadnutí věci. A právě propadnutí nebo zabrání věci je tím, co požadují přerovští policisté. Podle jejich slov je takové řešení jedinou možností. Na chování muže totiž přestupkové řízení v minulosti nemělo žádný vliv.

„Jedná se o zcela výjimečnou věc. Muž opakovaně a úmyslně porušuje vyhlášku města Přerova a jakékoliv domluvy a sankce se úplně míjejí účinkem,“ vysvětlil vedoucí obvodního oddělení přerovské policie Josef Gybas.

Psi totiž v minulosti několikrát zaútočili na kolemjdoucí a jednoho člověka u nádraží dokonce pokousali. Poslední případ řešili policisté letos v říjnu. Opilého majitele psů objevila hlídka na schodišti u nádraží a kolem něj se povalovaly střepy a rozlité pivo. Psi byli spojeni jedním vodítkem a neměli náhubek. Opilý muž po tomto incidentu skončil na záchytce a psi v útulku.

„Oba psi – kříženci pitbullteriéra - jsou teď u nás a čekáme, jak rozhodne magistrát. Jsou ale dosti agresivní,“ popsala vedoucí přerovského útulku Soňa Hynčicová. Další osud psů je ale nejasný. Buď mohou skončit natrvalo v útulku, nebo mohou být v krajním případě utraceni. Právě tato možnost ale naráží na zákon na ochranu zvířat a Liga na ochranu zvířat takové řešení odmítá.

„Psi, kteří štěkají na kolemjdoucí a chovají se agresivně, tímto způsobem jen brání svého opilého majitele. Je to jejich přirozená reakce. Problém je v majiteli a ne v těch psech,“ soudí vedoucí olomouckého Útulku pro psy a členka Ligy na ochranu zvířat Hana Dědochová.

Podle jejího názoru je ale v některých případech lepší, když dojde k zabrání věci a bezprizorný pes skončí natrvalo v útulku a nebo v rukou nového majitele. „Někteří psi nejsou ani očkováni proti vzteklině, takže hrozí, že pokoušou třeba malé dítě. To by si jistě nikdo nepřál,“ dodává.

A jak vnímají problém s opilým bezdomovcem a jeho psy lidé z okolí nádraží? „Psi mi celkem nevadí a ani jsem si nevšiml toho, že by někdy byli agresivní,“ uvedl třeba Jiří Čížek z Přerova. „Je hloupost psy utrácet. Nic nedělají, jen u těch bezdomovců stojí,“ dodal k tomu také Marek Donutil z Brna. „Nemyslím si, že by měli být psi utraceni. I když vím, že už prý jednou někoho napadli. Bezdomovci mi ale vadí. Hlavně večer, když se vracím domů. Nikdy netuším, co můžou udělat,“ tvrdí zase Gábina Opletalová z Prostějova.

„Ty lidi osobně znám a vím, že se někteří z nich do této situace dostali nešťastnou shodou událostí. Vždy jim něco dám, nějaký ten drobák. Co se týče psů, neviděl jsem, že by byli agresivní,“ poznamenal Martin Vlček z Přerova.

Jiným místním ale vadí. „Ty lidi jsou agresivní a nedají pokoj, dokud nedostanou peníze. S jedním z nich jsem se málem popral. Vadí mi a ti psi tady nemají co dělat,“ řekl důrazně padesátiletý muž z Přerova.

Z dopisů čtenářů…

Onoho „opilce“ znám již pár let a mohu s čistým svědomím říci, že o své psy pečuje jako málokdo.

Pro něj (a pro mnoho jiných bezdomovců) není pes jen hlídač a zdroj tepla v mrazech, je to především kamarád a jako o takového se o tato zvířata starají. Konkrétně tito dva psi, z nichž je jeden kříženec pitbulla a druhý labrador, mají pravidelnou veterinární péči, jsou dokonce očipovaní.

Myslím, že kdyby považovali pracovníci útulku a veterinář tyto psy za zanedbané, asi by je jejich majiteli nevydali hned druhý den. Že tento člověk řeší občas problémy alkoholem, navíc na veřejném místě a s neuvázanými psy, je věc odsouzeníhodná, ale že je s těmito psy po celý den, během kterého se snaží vyřídit osobní záležitosti na úřadech a práci, že si s nimi hraje a vyvařuje jim krmení, je věc druhá.

Zajímalo by mne, kolik lidí se může pochlubit, že se svým miláčkem tráví tolik času. Většina z nás venčí psa ráno před odchodem do práce nanejvýš pár minut, večer pak „obětavou“ půlhodinku. Proč jsme si tedy psa pořizovali? Aby byl celý den sám v bytě? Jako hlídače? Jako módní výstřelek? Nejen onen mladík, ale imy ostatní bychom se nad sebou měli zamyslet. Je lehké odsoudit bezdomovce, že si za to, kde a jak na tom jsou, mohou sami, ale my jim návrat do společnosti nijak neulehčujeme. Soudit a odsoudit, to je česká nátura.

Jindřiška D.