Hotely pro psy jsou v Olomouckém kraji pouze dva – v Zábřehu na Šumpersku a v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku.

Další psí hotely jsou v Rožnově pod Radhoštěm, v Sedlišti u Frýdku-Místku, v Karviné nebo Dolních Kounicích u Brna. Jejich provozovatelé zaznamenávají stále rostoucí zájem o své služby, ale jedním dechem dodávají, že uživit by se tímto podnikáním nedalo.

„Hotel pro psy je sezonní záležitost vázaná na dobu dovolených, případně na vánoční svátky a Silvestra, kdy jezdí lidé na hory. Teď právě máme plně obsazeno, ale už v srpnu by se místo našlo. Mimo sezonu sem někdo občas dá psa na víkend,“ řekl provozovatel zábřežského hotelu Eso Milan Sekanina. Ten psy ubytovává v sedmi kotcích už osm let a bere to jako přivýdělek k důchodu.

Ani majitele hotelu v Čechách pod Kosířem Leoše Dostála by hotel neuživil.

„Provozuji ho jako další službu k obchodu s krmivem. Je ale pravda, že zájem o naše služby rok od roku stoupá,“ řekl Leoš Dostál. Ve svém hotelu s názvem Hugo může ubytovat naráz až dvanáct psů a tři kočky.

Do hotelu Eso na Leštinské ulici v Zábřehu míří se svými čtyřnohými miláčky majitelé zejména ze Šumperska, ale i z Jesenicka, a dokonce také z Prahy. „Po špatných zkušenostech s tamními hotely raději své psy už několik let vozí až k nám,“ podotkl Milan Sekanina.

Ubytování psa v Čechách pod Kosířem stojí 200 korun na den, v Zábřehu přijde na 120 až 160 korun podle velikosti zvířete, kromě toho musejí ale zákazníci složit jistinu ve výši pět set korun, kterou jim majitel hotelu při odchodu psa vrátí.

I jinak mají hotely rozdílné požadavky. V hotelu Hugo vyžadují tři dny staré potvrzení od veterináře, že je pes zdravý, v Esu stačí jen platný očkovací průkaz.

Psi prý odloučení snášejí často lépe než jejich páni. Zvlášť ti, kteří v hotelu už jednou byli a prostředí znají, nejsou zaražení ani den. Nováčkům aklimatizace chvíli trvá.

„Během chvíle poznám, jak je pes doma vedený, kolik energie do výchovy jeho majitelé vložili. V některých případech je na první pohled jasné, že pes diriguje celou rodinu,“ popsala své zkušenosti Dana Veselá, která pro psí hotel poskytla vlastní zahradu a s jeho provozem pomáhá.