„Momentální zvýšení se týká pouze půdních vestaveb. Jiným městským bytům se totiž nájem upravoval už v roce 2019,“ uvedl mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Nájemníci v půdních vestavbách tak budou nově platit 51 Kč/m2 měsíčně, stejně jako je tomu i v ostatních městských bytech. Komerční nájemné je momentálně v Hranicích zhruba třikrát až čtyřikrát vyšší.

„Mně zvýšení nájmu nevadí. Je jasné, že nájmy v našich bytech jsou opravdu nízké, takže ve zvýšení vůbec nevidím problém,“ řekla jedna z nájemnic půdních vestaveb, která si nepřála být jmenována.

„V čem ale vidím problém, jsou výroky pana starosty o tom, že na městu v podstatě parazitujeme. My jsme si přece výši těch nájmů nestanovili, je to dáno zákonem, a pan starosta z nás stejně dělá nějaké vyžírky,“ dodala nájemnice.

„Pokud jedna rodina v tomto městě platí nájem 12 tisíc za byt a druhá za stejný byt s dotacemi města pouze 20 až 25 procent tohoto nájmu, pak je nutné se zabývat tím, kdy by měla tato neoprávněná ekonomická podpora skončit,“ uvedl mimo jiné starosta v uplynulých týdnech v souvislosti se schváleným záměrem na prodej půdních vestaveb.

Neoprávněná ekonomická podpora, o které Jiří Kudláček mluví, je přitom stanovena zákonem. Město totiž může zvyšovat nájem pouze jednou za tři roky a to nejvýše o jednu pětinu.

„Jedná se o ustanovení občanského zákoníku, podle kterého musíme držet tříletou lhůtu zvyšování nájemného. Vzhledem k tomu, že od posledního zvýšení ve střešních nástavbách a vestavbách uplynuly tři roky, má město možnost zvýšit nájemné až o 20 procent,“ upřesnil po našem dotazu Petr Bakovský.

Kolem půdních vestaveb je rušno již několik měsíců. Na prosincovém jednání většina zastupitelstva odsouhlasila záměr na prodej 89 těchto bytů v průměrné ceně 1 milion korun za byt. Současní nájemníci s rozhodnutím nesouhlasí. Mohou sice využít předkupní právo, pokud jej však nevyužijí do půl roku, může byt město nabídnout třetí straně.