Oproti předchozím deseti ročníkům čeká v tomto roce na návštěvníky i tvůrce jedna podstatná novinka. „Letos poprvé zkombinujeme čistě sněhové sochy s ledovými,“ prozradil Miroslav Hrabal z pořádajícího občanského sdružení Art centrum Dagi.

Od každého druhu vznikne tedy pět soch. „Díky této změně budeme méně závislí na počasí, protože sochařský led se vyrábí uměle,“ vysvětlil Hrabal. Sochy vytvoří až čtyřčlenné týmy ze čtyř zemí Evropy. Jako stavební materiál jim budou sloužit sněhové válce o průměru tří metrů, stejné výšce, objemu dvaadvaceti kubíků a hmotnosti jedenácti tun, a ledové bloky o hmotnosti tří set kilogramů. Ty se budou za pomoci těžké techniky na Pustevnách připravovat v průběhu pondělí a úterý.

„Ve středu již na místo dorazí sochaři a začnou pracovat na sněhových sochách, v pátek začnou vznikat také sochy z ledu,“ přiblížil organizátor. Hlavními dny letošního Sněhového království pak budou nadcházející sobota a neděle. „Po zkušenostech z předešlých ročníků očekáváme návštěvnost mezi deseti a dvaceti tisíci lidmi,“ odhadl Hrabal. Na připraveném podiu se bude odehrávat doprovodný program se soutěžemi pro děti. Návštěvníci se budou moci občerstvit u ledového baru nebo u některého ze stánků.

Diváci se také mohou zapojit přímo do hodnocení vytvořených děl a dát svůj hlas soše, která se jim nejvíce zalíbí. „Chtěli bychom využít zájmu veřejnosti a zvýšit prestiž sochařského oboru a výtvarného umění vůbec a také propagovat Beskydy a Zlínský kraj,“ poodhalila další členka organizačního týmu Dagmar Hrabalová.

Za deset ročníků této akce bylo vytvořeno přes sto soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než devadesát profesionálních výtvarníků z pěti zemí. „Vytvořená díla přišlo v průběhu deseti let shlédnout přibližně sto deset tisíc návštěvníků,“ připomněla Hrabalová.

(mib)