Nominovaným se může stát kdokoliv. Letos se na zámku sešlo sedm návrhů, což je v poměru k ostatním ročníkům vysoké číslo. Ze seznamu vybrala rada města dva kandidáty, jejichž ocenění teď musí schválit zastupitelstvo. O tom, zda si cenu zaslouží, je má přesvědčit důvodová zpráva, která obsahuje výčet hodnocených skutků.

Václav Vlasák

Jedním z dvojice nominovaných je Václav Vlasák, majitel areálu Na Staré střelnici a uznávaný rockový hudebník, člen kapely Citron.

Lenka Kopřivová, která jej navrhla, argumentovala četnými zásluhami o kulturní obohacení města. Václav Vlasák za svůj život stihl jako baskytarista skupiny Citron objet světová pódia po celé Evropě, několik i v Americe. Na kontě má kapela také Zlatého slavíka, pět zlatých desek a z toho jednu platinovou.

Jeho nahrávací studio vyprodukovalo přes třicet desek a stále nahrává díla umělců z celé republiky i zahraničí. Je otcem festivalu Rockové Hranice. Pořádá koncerty významných zpěváků a hudebních těles. Kromě hudby hostí se ženou Karlou divadelní představení zvučných jmen českého herectví. V areálu obnovil tradici tenisu, když znovu postavil před restaurací kurty. Kouzelná zahrada s rybníkem, vodopádem a altánkem slouží velkolepým slavnostem a svatbám. Prostory moderního divadla stále inovuje a zvětšuje, doplňuje špičkovou techniku a nabízí multifunkční zázemí.

„Vůbec jsem nečekal, že si na mě někdo vzpomene. Je to samozřejmě milé překvapení, které mě těší. Přestože nejsem člověk, který si na ocenění potrpí, posune mě to v práci zase o něco dál. Myslím ale, že je důležitější, když po člověku zůstane kus práce. Když si na něj lidé třeba i posmrtně vzpomenou za to, co v životě udělal," vyjádřil se k nominaci Václav Vlasák.

Vladimír Vyplelík

Druhým nominovaným je Vladimír Vyplelík, který se významnou měrou zasloužil o rozvoj sportu ve městě. Od roku 1978 byl trenérem a činovníkem místního oddílu atletiky při TJ Sigma Hranice. Počátkem roku 1985 se stal vedoucím trenérem a následně předsedou oddílu atletiky. Zároveň zastával funkci předsedy okresního svazu a místopředsedy Krajského atletického svazu v Olomouci.

Jan Milas, předseda oddílu atletiky SK Hranice, který Vladimíra Vyplelíka nominoval, uvedl, že vedle činnosti funkcionáře figuroval taktéž jako trenér mládeže. Vychoval tak řadu medailistů na celorepublikové úrovni a umožnil zapáleně sportovat mnoha svým svěřencům. Byl i rozhodčím, vedoucím družstev a ředitelem významných závodů, z nichž lze jmenovat například Běh vítězství a Hranickou dvacítku.

Po povodních v roce 1997 se významně podílel na obnově stadionu a má dle slov Jana Milase lví podíl na vybudování umělé běžecké dráhy a technických sektorů. V současné době tak Hranice patří mezi tři města Olomouckého kraje, která mohou pořádat atletické závody s kompletním programem disciplín.

„Nominace mě velmi těší, překvapila mě. Nicméně je to zatím pouhý návrh, o kterém ještě rozhodne zastupitelstvo," reagoval na záležitost tajemník městského úřadu Vladimír Vyplelík.

O tom, zda nominace obou kandidátů povedou až k samotné Ceně města, rozhodne zastupitelstvo na svém zasedání 12. listopadu.

Autor: Veronika Hlavinková