Důvodem je, že tyto značky nemají vyrobené, a navíc dosud nemají ani státní policií schválené úseky, kde mohou pomocí radarů měřit.

„V současné době jsme podali komisi pro bezpečnost a prevenci kriminality dva návrhy na umístění značek, které jsou nutné k měření rychlosti vozidel. Buď tyto značky mohou být umístěny na všech příjezdových cestách do města, nebo v konkrétní ulici, kde se bude měřit. S tím je však problém. Ve městě se najdou dlouhé ulice, na které navazuje dalších pět vedlejších silnic.

Nabízí se tedy otázka, kde všude a kolik značek bychom k měření potřebovali. S měřením proto nespěcháme, není to naše priorita. Necháme komisi, ať sama zváží, jaká varianta by byla nejvhodnější a kolik značek je zapotřebí. Pořízení značek totiž nebude zrovna levnou záležitostí,“ řekl Miroslav Komínek, zástupce ředitele Městské policie v Přerově, která byla měřicím radarem vybavena před necelými třemi lety.

Na své znovuuvedení do provozu stále čeká i radar v Hranicích. Tamní strážníci rovněž nemají k dispozici potřebné přenosné značky, ale s jejich výrobou už počítají. „Předpokládám, že jedna vyjde zhruba na pět tisíc korun. S tímto výdajem už jsem předběžně počítal i v rozpočtu,“ řekl šéf hranických strážníků Miroslav Mann.

Podle jeho odhadu by se v ulicích Hranic mohly přenosné cedule objevit už začátkem června. Někdy však budou plnit účel čistě preventivní.

„Už se vede diskuse o tom, že jich nebude při měření rychlosti zapotřebí. Když už ale do nich vložíme peníze, tak je pak určitě neschováme do skladu. Přemýšlíme i o tom, že bychom je napevno nainstalovali v úseku, ve kterém řidiči nejčastěji porušují předepsanou rychlost, a to bez ohledu na to, jestli tam radar bude, nebo ne,“ nastínil plány Mann.

Na měření rychlosti vozidel se už chystají také strážníci z Lipníku nad Bečvou. Ani oni však zatím nemají potřebné přenosné značky a stanoviště schválená státní policií.

„Policii už jsme předložili měřicí úseky a s výrobcem už jsme předběžně domluveni na zhotovení cedulí. V první fázi si zřejmě necháme zhotovit dvě značky. Měřit bychom mohli začít možná už v průběhu května,“ sdělil vrchní strážník Městské policie v Lipníku nad Bečvou Pavel Maloch.

■ Povinnost označit místa, kde strážníci měří rychlost, platí od 1. ledna 2009.

■ Musí být jasné, kde úsek začíná a končí.

■ Zajistit to má podle zákona přenosná dopravní značka s obrázkem kamery snímající rychlost a nápisy „Měření rychlosti“ a „Konec měření rychlosti“.

Dagmar Rozkošná a Kateřina Kapková