Co naopak zastupitelům ke schválení doporučili, to je schválení příspěvku na rozšíření kulturního zázemí, jehož provozovatelem je soukromý podnikatel Václav Vlasák. Podrobnosti z jednání městské rady zjišťoval a tlumočil Deníku tiskový mluvčí města Petr Bakovský.

Proč rada zastupitelům nedoporučuje odkoupit od státu budovu kina Svět?
Samotný odkup by stál 2,7 milionu korun. Budova je ale ve velmi špatném technickém stavu. Nejedná se pouze o střechu, přes kterou dovnitř zatéká. Bylo by také potřeba vyměnit elektroinstalaci, vodoinstalaci, kanalizaci i vytápění. Skutečně by to chtělo generální rekonstrukci. K tomu, aby kino odpovídalo dnešním požadavkům, by bylo zapotřebí asi 25 až 30 milionů korun. Proto tuto variantu městská rada zastupitelům schválit nedoporučila.

Druhá varianta spočívala ve výstavbě zbrusu nového kulturního domu. Ta ale také nebyla radními doporučena. Proč?
Tam jsou náklady na výstavbu haly, budovu kina a pořízení vnitřního zařízení předpokládány v celkové výši 34 milionů korun, což je také příliš mnoho. Dalším zádrhelem je, že by tato stavba nebyla v souladu se současným územním plánem.

Zbývá tedy třetí varianta. Tu radní podpořili. V čem přesně spočívá?
Městská rada zastupitelstvu doporučila schválit variantu spolupráce s panem Vlasákem, který připravuje rozšíření a úpravu svého kulturního zařízení Na staré střelnici. Předpokládá investiční výdaje ve výši 10 milionů korun s tím, že rada doporučila schválit z rozpočtu města příspěvek ve výši 3,6 milionu. Podmínky této navrhované spolupráce budou teprve upřesněny.

Pokud město kino Svět nekoupí, nepřijdou lidé o promítání?
V létě by promítání zabezpečovalo letní kino, zimní sezona by byla ošetřena tak, že jednak tady máme kinokavárnu v Zámeckém klubu a jednak by se dalo promítání částečně přesunout do nových prostor u pana Vlasáka. Ten plánuje zvýšit kapacitu ze stávajících 100 na 250 míst.

Tam by se ale zřejmě nepromítalo tak často, jako v kině Svět, že?
Určitě ne. Otázkou je, jestli je to vůbec potřebné. Průměrná návštěvnost kina Svět se pohybuje kolem čtyřiceti lidí. Velká spousta Hraničanů jezdí do multikin v Olomouci, Ostravě nebo Přerově, kde už mají 3D technologii. Tato multikina mívají navíc zpravidla premiérové filmy jako první a lidé nechtějí čekat měsíc, dva nebo i déle, až dorazí novinka i k nám do Hranic.

Neočekáváte protesty, pokud bude promítání omezeno?
Pokud se nějaká negativní reakce objeví, pak to bude určitě podnět pro politiky, aby přijali nějaké odpovídající rozhodnutí. Ale je fakt, že návštěvnost za poslední rok neodpovídá tomu, že by tady měl vzniknout nějaký masívní tlak na častější promítání.