Jeden z nich – radní za ODS Jaroslav Čermák, který je zároveň šéfem komise pro prevenci kriminality, ale tyto aktivity sám nepřímo podporuje. Vlastní totiž dům, ve kterém je bar s hernou i s automaty. Mnozí jeho kolegové z rady tvrdí, že o tom nemají ani tušení.

Jiní zastupitelé naopak soudí, že je takové jednání na hraně zákona o střetu zájmů. Vyhlášku, kterou už jednou neúspěšně předkládala opoziční strana Společně pro Přerov, smetli zastupitelé ze stolu s tím, že ji mají znovu a lépe zpracovat přímo radní. Pro tento návrh zvedla ruku většina přítomných.

„Chtěli jsme, aby byly herny sto metrů od škol a církevních objektů a byl v nich provoz jen od 10 do 22 hodin, stejně jako to mají třeba v Litvínově,“ shrnul Richard Šlechta ze strany pro Společně pro Přerov. Radní Čermák ale znění vyhlášky považuje za nedokonalé a na posledním zastupitelstvu se zdržel hlasování. „Tento paskvil nehodlám podpořit,“ uvedl Čermák, který je vlastníkem domu v ulici Na Odpoledni v Přerově, kde pronajímá prostory provozovateli baru s automaty.

Že by se ale kvůli tomu mohl dostat do střetu zájmů, si nepřipouští. „Jde jen o to, že opozice zformulovala naprosto nedokonalou vyhlášku, která se musí přepracovat. Považuji to celé za sprostý útok opozice,“ zdůraznil Čermák.

To, že prostory ve svém domě pronajímá provozovateli baru s automaty, prý nic neznamená. „Jsem vlastníkem domu jako fyzická osoba a jen pronajímám prostory firmě. S tímto podnikem nemám já osobně nic společného,“ uvedl Čermák.

Jinak však problém vnímají někteří přerovští zastupitelé. „Z právního hlediska by bylo správné, kdyby radní vystoupil těsně před jednáním zastupitelstva a informoval přítomné, že vlastní tuto nemovitost,“ myslí si třeba zastupitel a právník Vladimír Puchalský ze strany Společně pro Přerov. „Etický rozměr této záležitosti je neoddiskutovatelný. Tedy aspoň pokud máme ctít dobré mravy,“ soudí.

Stejného mínění je i ředitel občanského sdružení Oživení, které se zabývá odhalováním střetu zájmů a korupcí ve veřejné správě Štěpán Rattay. „Tím, že dům pouze vlastní a hernu sám neprovozuje, nejde o přímý střet zájmů. Na frak ale dostává morálka. Každý veřejný činitel by měl jít příkladem a měl by se vyhnout takovému spojení, jako jsou třeba herny. Zpracování vyhlášky o regulaci výherních hracích automatů by se pak měl v každém případě vyhnout,“ řekl Rattay.

Přerovští radní o spojení radního Čermáka s provozem automatů nic nevědí. Alespoň to tvrdí. „Nevím, že by nějaký radní vlastnil dům s výherními hracími automaty,“ řekla udiveně náměstkyně přerovského primátora Šárka Krákorová Pajůrková (ČSSD). „To je nějaký úlet, ne?,“ reagoval zase radní za ODS Vladimír Vosmanský.

I pro druhou náměstkyni primátora Elenu Grambličkovou (ODS) to bylo překvapení. „Nic o tom nevím. Pokud ale skutečně někdo takový je, měl by se především zdržet hlasování v této věci. Já osobně jsem se už kdysi k takovému kroku taky uchýlila, a to, když se rozhodovalo o Základní škole Svisle, kde jsem v minulosti působila jako ředitelka,“ řekla Grambličková.

Jiní radní už byli touto informací zaskočeni o něco méně. „Radní Čermák není sám. Pokud vím, je takových přerovských politiků v ODS více,“ uvedl Deníku radní, který si však nepřál uvést jméno.

„Narozdíl od naší strany, kde je spíše obyčejný pracující lid, je v ODS řada lidí, kteří kromě politických prosazují i podnikatelské zájmy,“ myslí si radní Václav Zatloukal (ČSSD). „O střetu zájmů jasně hovoří zákon. Pokud není radní Čermák přímo provozovatelem automatů a jen mu patří nemovitost, nevnímám to jako problém,“ soudí naopak radní Naděžda Jačková z ODS.

Podle renomovaného pražského advokáta Stanislava Devátého se sice přímo o střet zájmu nejedná, ale věc má jiný rozměr - morální. „O střet zájmů nejde, musel by totiž hernu sám provozovat. Morálním problémem to ale bezesporu je. Jako majitel domu musí mít přece zájem na tom, aby herna prosperovala. Pokud bude provozovatel platit větší nájemné, má z něj větší zisk i majitel. Aby se však jednalo o jasný střet zájmů, musel by se prokázat nadstandardní zájem vlastníka domu na prosperitě provozovatele,“ uvedl známý pražský advokát Devátý.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná