Opoziční zastupitel Miroslav Raindl navrhl motivovat občany k tomu, aby se o chodníky starali dál. Členové koalice se však jeho nápadu vysmáli. Novela zákona o pozemních komunikacích prošla 18. února teprve schválením Parlamentu.

V Hranicích už ale začala diskuse o tom, jaký by měla na město dopad, pokud by od příštího roku skutečně začala platit.

„Měli bychom lidem z městského rozpočtu nakoupit lopaty a hrábla a požádat je, aby si před svými domy uklízeli dál, bez ohledu na novelu,“ navrhl na poslední schůzi zastupitelstva opoziční poslanec Miroslav Raindl (KSČM).

Někteří členové koalice na jeho nápad zareagovali smíchem. „Paní místostarostce se to zdá možná směšné, ale já v tom vidím do budoucna velký problém,“ komentoval reakci Radky Ondriášové Raindl.

Podle něj bude technicky nemožné, aby se o údržbu chodníků staralo město. Starosta Miroslav Wildner si však zatím dopad hrozící novely nepřipouští. „Zatím ještě ani nebyla schválena,“ namítl. „A pokud ji senát schválí a lidé si přestanou před domem uklízet, navýšíme rozpočet o tři miliony korun ročně a budeme zajišťovat očistu chodníků sami,“ nastínil řešení.

Na území Hranic je přibližně 63 kilometrů chodníků. Z devadesáti procent si je lidé a firmy uklízejí sami. Zbylých deset procent je na bedrech společnost Ekoltes. „Pokud bychom se museli začít starat o všechny chodníkové plochy ve městě a byla by taková zima, jako je letos, pak by nám na to tři miliony určitě nestačily,“ konstatoval šéf společnosti Ekoltes Milan Vinkler.

Z hrozící „chodníkové“ novely másmíšené pocity. „Neznám žádné město, které by si mohlo úklid chodníků dovolit. Ať už kapacitně, nebo finančně,“ vyslovil svůj názor Vinkler.

Na druhé straně však chápe, že snahou novely je zbavit občany břemene, které pro ně z povinnosti uklízet chodník vyplývá. „Protože pokud někdo uklouzne před mým domem v době, kdy já jsem zrovna v práci, tak proč bych měl být za jeho úraz odpovědný? Skoro nikdo není schopen uklízet před svým domem celodenně,“ poukázal na rubovou stranu stávajícího zákona Vinkler.

Nápad zastupitele Raindla se mu nezdá zase tak špatný. Dal by se však podle něj praktikovat jen v případě, že by s ním souhlasili i občané a byli ochotni městu pomoci.

„Pokud bude novela schválena, zbaví nás zřejmě poslední povinnosti od dob Josefa II. pracovat zdarma na cizím pozemku,“ pokusil se odlehčit polemiku na chodníkové téma šéf Ekoltesu.

Kateřina Kapková