Jediné, v čem zatím radní nemají jasno, je účtování pronájmu nebytových prostor. Špatným rozhodnutím v této otázce by totiž Hranice mohly přijít až o statisíce korun ročně.

Z korunových položek za kopírování a desetikorunových příjmů za zřizování věcných břemen musí město od dubna odvádět daň z přidané hodnoty. Vyplývá to ze zákona o DPH.

„Rada tedy stála před rozhodnutím, zda občanům ponechat stávající ceníky nebo je o zákonem nařízenou daň navýšit. Nakonec se rozhodla vyjít lidem vstříc a schválila první variantu,“ řekl vedoucí finančního odboru MěÚ Hranice Vladimír Zemek s tím, že odvod DPH půjde tím pádem na vrub města.

Podle něj tím jeho rozpočet nijak výrazně neutrpí. U pronájmů městských nebytových prostor to tak jednoznačné není. Zákon je totiž umožňuje od daně osvobodit. „V tom případě bychom ale nemohli uplatňovat daň ani při výdajích například za údržbu těchto prostor, což by byla škoda,“ odkryl Zemek obrácenou stranu téže mince.

Pokud by se radní rozhodli daň u pronájmů uplatňovat, pak mají opět na výběr ze dvou variant. Město může ceny zachovat a následným odvodem DPH pak ponížit příjmy do městského rozpočtu. Nebo ceny za pronájem o daň navýší a povinnost jejich odvodu převede na nájemce. Těm by se to však vyplatilo pouze v případě, že by sami byli plátci DPH.

Pro neplátce by to však znamenalo nepříjemné zvýšení nákladů. „Budeme muset všechny varianty promyslet a propočítat, abychom špatným rozhodnutím neutrpěli ztrátu. Mohla by totiž jít až do statisíců,“ podotkl Zemek. Místních a správních poplatků se změny v zákoně netýkají. Z těch totiž radnice odvádět daň nemusí. „Poplatek za psa nebo popelnici zůstává tedy zatím beze změny,“ uzavřel vedoucí finančního odboru.