K tomu, aby takovýchto okamžiků děti z Dětského domova v Hranicích zažívaly co možná nejvíce, pomáhá vedle stálých partnerů také občanské sdružení Radost hranických dětí. To bude v letošním roce slavit dva roky své existence. Rozdíl mezi dlouhodobými partnery Domova a občanským sdružením Radost je zejména v délce trvání akcí, kterých se děti zúčastňují.

„Pořádáme jen jednorázové akce. Jedná se například o vzdělávací, kulturní, sportovní, poznávací i jiné aktivity, které vyplývají z činnosti Dětského domova,“ uvedla předsedkyně a jednatelka občanského sdružení Radost hranických dětí Petra Vítková. Právě ona s možností založit sdružení, jehož vznik posvětilo ministerstvo vnitra, přišla.

Poté, co se z Kolína přestěhovala na Moravu a v Hranicích začala pracovat, zdejší Domov často navštěvovala. „Stále jsme spekulovali nad tím, jak bychom pobyt dětem ještě zpříjemnili a co bychom pro ně mohli udělat. Po dohodě s tehdejší ředitelkou Pavlou Tvrdoňovou nás napadlo založit občanské sdružení,“ zdůvodnila Petra Vítková.

Víme, co dětem chybí

Všechny členky „Radosti“ udržují s Dětským domovem v Hranicích úzký kontakt. Dvě z nich jsou dokonce tamními vychovatelkami, takže přesně vědí, kde tuto organizaci takzvaně tlačí bota. „Víme, co těm dětem chybí a co se pro ně má udělat. Nejsme žádná externí společnost,“ doplnila předsedkyně.

Její činnost nezahrnuje jen výběr aktivit a destinací, do kterých by se děti podívaly, spočívá hlavně v zajištění finančních prostředků, díky kterým se tyto akce realizují.

„Sdružení je financováno výhradně ze strany sponzorů. Nebýt jejich finanční či jiné pomoci, takovéto akce by se pořádat nemohly. Dětský domov má na odměny nebo dárky dětem velice omezené možnosti,“ řekla Petra Vítková s tím, že samotné členky občanského sdružení za svoji aktivitu žádnou mzdu nepobírají.

Hranické sdružení Radost tak naplánovanými akcemi v podstatě vyplňuje čas, který by děti mohly strávit jinde než v klasických prostorách ústavu.

„Snažíme se umožnit dětem výlety nad rámec jejich standardních aktivit v Dětském domově. Například v průběhu letních prázdnin je pár dní, během kterých jejich běžný program neprobíhá. Tuto dobu jsme využili například k návštěvě aquaparku, kde by se jinak děti podívat nemohly,“ přiblížila jednatelka organizace.

Koupili dětem 11 kol

Děti v posledních letech navštívily také dinopark v Ostravě, společně se sdružením uspořádaly i Dětský den a v plánu na letošní rok je třeba výlet do rožnovského skanzenu či na Helfštýn. „Společně s vychovatelkami jsme také sepsali seznam dětí, které ještě neměly vlastní kolo, a po dohodě se sponzorem se po slevě dětem zakoupilo jedenáct jízdních kol,“ doplnila Petra Vítková.

Sdružení se také zaměřuje na dlouhodobější projekty. Mezi ně patří hlavně dovybavení a oprava dětských pokojíčků. „Na tyto věci je potřeba spousta peněz, které se hůře shánějí. Projekt proto musíme realizovat postupně. Víme, že je to důležité, zároveň ale nechceme děti ochudit o výlety a pořádání jiných akcí,“ uvedla jednatelka.

Možnost zapojit se do pomoci dětem, které vyrůstají bez klasické rodiny, má samozřejmě také hranická veřejnost. Ta může po dohodě s členy sdružení Radost věnovat jakýkoliv finanční či nefinanční dar a nově se o Vánocích zapojit do veřejné sbírky. „Úsměv dětí je pro nás to poděkování, to je důvod, proč to celé děláme a proč nás to baví,“ uzavřela předsedkyně Petra Vítková.