Expozice mapuje průřez vývoje obce Rakov a práce spolků během více než osmi desítek let dvacátého století. „Chtěli jsme hlavně mladým lidem ukázat, jak se během mnoha desítek let naše obec změnila, spousta lidí si již nepamatuje jak se tu například bouraly domy nebo jak se koncem sedmdesátých let stavěl kulturní dům. A samotné nás to zajímalo,“ popsala prvotní záměr předsedkyně kulturní komise Rakov Kateřina Macháčková. Pro pár nadšenců, kteří výstavu zorganizovali, začalo pátrání po historii obce již na jaře. „Zašli jsme do archivu a navštívili jsme lidi z obce, aby nám zapůjčili fotografie a vše, co by se na výstavu dalo použít,“ popisuje Macháčková.

Ke zhlédnutí zde jsou i staré dokumenty a vše, co se týká dřívějšího života a dění v obci. Na výstavě se objevily i svatební fotografie s oddacími listy z roku 1928 či 1934. Na snímcích se lidé poznávali jako děti mateřské a základní školy. Rakovští mohli zavzpomínat i na májové oslavy, 10. výročí osvobození či vodění medvěda. Své místo zde našli i zdejší dobrovolní hasiči, sportovci, odvedenci a branci. „Tady je maminka,“ ukázala na fotografii z mateřské školky tříletá Kristýnka. Mezi nejstarší exponát výstavy patří Mapa Hejtmanství Hranického, pocházející z roku 1912.

Součástí výstavy je i promítání záznamů z kulturních akcí, hasičských oslav a mikroregionálních olympiád, které se v Rakově během předešlých roků udály. Asi nejočekávanější byly staré kamerové záběry Rostislava Horáčka z kulturních akcí a zájezdů obce z osmdesátých let minulého století. „Pan Horáček si je nechal zdigitalizovat a i přesto, že tam nejde zvuk, tak se na ně všichni moc těšili,“ dodala Kateřina Macháčková.

Expozice Rakov v Obraze je k vidění v sále kulturního domu ještě v neděli 18. července od 10 do 18 hodin.