Toto onemocnění není příliš známé a spíše se onemocnění prsu považuje za typickou problematiku žen.

„Onemocnění prsní žlázy u mužů je mimo povědomí veřejnosti, ale i muži mají nepatrný vývojový základ prsní žlázy, který může být východiskem onemocnění,“ vysvětlil Jan Novák z chirurgického oddělení nemocnice v Přerově.

I když se tato rakovina u mužů vyskytuje zřídka, i s tímto onemocnění se lékaři setkávají. Podle statistiky připadá na sto dvacet případů rakoviny ženského prsu jeden případ rakoviny prsu mužského.

Od loňského roku lékaři přerovské nemocnice léčili s rakovinou prsu celkem 74 žen a jednoho muže.

„Příčiny onemocnění ani rizikové faktory nejsou dosud známy. Onemocnění začíná jako drobné nebolestivé zduření v oblasti prsu. Růst je velmi pozvolný, ale nezadržitelný. Dochází ke změnám na kůži ve smyslu zčervenání, tvorby šupinek a stroupků,“ popsal první příznaky chirurg Novák.

Po kontaktu s prádlem nebo i samovolně dochází v oblasti prsu k mokvání s příměsí krve. „Dvorec a bradavka se deformují, zduření roste. Dochází k postižení uzlin v podpaží, jsou hmatné jako nebolestivá zduření,“ dodal lékař Novák.

Rakovina prsu u mužů má spíše horší prognózu než stejné onemocnění u žen. Případy rakoviny mužského prsu se totiž dostávají k léčení podle lékaře pozdě.

„Nepříznivým prognostickýmfaktorem je skutečnost, že případy rakoviny mužského prsu se dostávají k léčení pozdě. Jsou to mnohdy právě manželky, které muže přinutí vyhledat lékaře. Vede je k tomu prakticky ženské hledisko – znečišťování prádla a lůžkovin mokvajícím procesem v oblasti prsu,“ upozornil Novák.

Podle lékařů léčba spočívá v operačním odstranění prsu a odstranění podpažních uzlin. Doléčování se děje ozařováním a doplňkovou léčbou hormony nebo cytostatiky.

V Hranicích jen výjimečně

V hranické nemocnici se s pacienty s rakovinou mužské prsní žlázy setkávají jen ve výjimečných případech. „Zhoubné onemocnění mužského prsu se na našem chirurgickém oddělení vyskytuje tak jednou za dva roky,“ uvedl ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich.

Lékaři upozorňují, že častější, ale nezhoubné onemocnění mužského prsu, je gynekomastie. „Jedná se o jednostranné nebo oboustranné nesymetrické zvětšení prsní žlázy u muže. Zvětšení může být různé intenzity,“ popsal přerovský chirurg Novák.

Gynekomastie je zvláště u starších mužů průvodním příznakem onemocnění jater, varlat, plic nebo prostaty, může se také jednat o vedlejší účinek léků.

„U mladých mužů se setkáváme se zvětšením prsní žlázy v období puberty,“ dodal Novák. Příčinu gynekomastie, která bývá obvykle psychicky velmi špatně snášena, nelze ve většině případů stanovit.