„Firemní školka je podle mě dobrá věc, já bych ji určitě uvítala. Pořád ale ještě uvažuju i o soukromé školce. Přestože bych musela investovat nějakou tu korunu navíc, mohla bych tam přihlásit i dvouleté dítě," řekla maminka z Hranic, která si ale nepřála zveřejnit své jméno.

Doma se stará o dvě malé děti, to starší, kterému budou v říjnu tři roky, v březnu u zápisu neuspělo. Sama už dříve upozornila na fakt, že radnice by měla v Hranicích hledat vhodné prostory i pro další soukromou školku. Prozatím ve městě fungují dvě takovéto organizace.

Benefit pro zaměstnance

V Hranicích už nyní ale vzniká i možnost firemní školky.

Přestože realizace takové myšlenky ve městě je zatím takzvaně v plenkách, zcela vyloučená rozhodně není. Například společnost SSI Schäfer už kvůli možnému vzniku přistoupila k dotazníku mezi svými pracovníky.

„V Hranicích není snadné umístit všechny děti do školek, a tudíž by firemní školka byla dobrým benefitem pro naše zaměstnance. Jsme firma převážně mladých lidí s malými dětmi, a tak by to mnohým pomohlo," vysvětlila důvod dotazníku vedoucí personálního oddělení Jana Kutínová.

Z prvních výsledků zjišťovacího šetření prý vyplývá, že děti pracovníků by zaplnily minimálně jednu třídu.

„Zaměstnanci se o téma firemní školky zajímali a měli spoustu dotazů," prozradila dále Jana Kutínová s tím, že vedení firmy prozatím uvažuje právě o jedné třídě ve školce. Podle plánů společnosti by firemní školka v Hranicích mohla vzniknout už od školního roku 2014/2015.

S počtem letos nepřijatých dětí do mateřských školek (110) v Hranicích vládla mezi rodiči poměrně velká nespokojenost. Právě proto po jarních zápisech vznikla petice, kterou nakonec podepsalo přes 250 lidí.

Město k věci

Projekt firemní školky by se mohl dočkat podpory i od samotné radnice.

„Město takovou iniciativu vítá. V Hranicích ale už existují dvě soukromé mateřské školky, které město finančně podporuje," konstatoval tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Vedení Hranic rozhodlo také o navýšení kapacity mateřinky na Struhlovsku, díky kterému by organizace měla od příštího školního roku přijmout až o deset dětí více. Ještě letos na podzim v této souvislosti proběhne výběrové řízení.