„Do benefice daruji kravatu od své dcery. Nepovažuji kabelkový a vázankový veletrh za odkladiště starých a ošklivých vázanek, proto jsem vybral ještě nerozbalený kousek, ke kterému mám vztah," říká v rozhovoru pro Deník ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela.

Patří vázanky k oblečení, které nosíte?
Ano, vázanky nosím rád a vybírám si je pečlivě. Přiznám se, že jich mám poměrně dost. V šatníku mi visí i kousky, které jsem si přivezl ze Skotska, mám několik hezkých hedvábných vázanek. Ale musím říct, že poslední dobou hodně rád nosím motýlky a těch mám opravdu hodně.

Oblečete je i do práce?
Ano, zcela běžně. Divadlo by mělo být odlehčenou záležitostí, proto mám motýlky barevné a veselé, ale při společenských událostech samozřejmě sáhnu po těch vážnějších a serióznějších.

Veletrh 14. říjnaMáte doma nepotřebnou kabelku, psaníčko či pompadurku? Neváhejte a přineste ji do 8. října na některé ze sběrných míst v Olomouckém kraji (seznam najdete ZDE). Darované tašky roztřídíme a za symbolickou cenu budou k prodeji na Kabelkovém veletrhu. Oproti minulým dvěma ročníkům jsme připravili také jednu novinku. Vyhověli jsme četným žádostem čtenářek a letos poprvé budeme kromě kabelek sbírat také kravaty. 
Sesbírané dámské i pánské odplňky pak budou k mání na Kabelkovém veletrhu, který se bude konat ve středu 14. října 2015 ve foyer Moravského divadla v Olomouci.
Výtěžek z prodeje pak poputuje sdružení věnující se různě handicapovaným dětem a jejich rodinám.

Vzpomenete si ještě na svoji první kravatu?
Na tu úplně první určitě ne, ale vzpomínám si na vojenské vázanky na gumě, takové ty plastové, kde už byl předvázaný uzel. Mimochodem umím uvázat pouze jeden jediný uzel, přestože jsem se kdysi snažil se jich naučit víc. Mám ale kamaráda, který uzel neumí, a tak mu v kanceláři visí asi patnáct už uvázaných kravat. Přitom to chce jen cvik.

Je podle vás kravata módním kouskem, který by neměl chybět v žádném šatníku?
Ano, je to určitě módní doplněk a jsem přesvědčený, že historie kravat je poměrně dlouhá. Nedovedu si představit slavnostní příležitost, na kterou by se dalo přijít s rozhalenkou.

Máte ještě nějaké oblíbené doplňky?
Ve skříni mám několik šál, i pěkné kašmírové. Když jsme odhalovali pamětní desku někdejšímu ministru Pavlu Dostálovi, tak jsem vymyslel takový žertík desku zahalovala bílá látka, ve skutečnosti to ale byly tři bílé šály. Desku jsme pak odhalovali tři a když jsme každý zatáhli za jeden roh, zůstala nám šála v ruce. Ty jsme si pak symbolicky, na jeho počest, dali okolo krku.

Jakou kravatu na charitu věnujete?
Daruji vázanku, kterou jsem dostal od své dcery. Ještě je zabalená a zaznamenal jsem na ni pouze dvě reakce. Jedni říkají, že je to úžasný kousek, druzí zase, že je poněkud výstřední. Já na ni vyhraněný názor nemám, ale líbí se mi, že vzbuzuje emoce.

Proč jste se rozhodl do Kabelkového veletrhu zapojit?
První ročník jsem zdědil po Josefu Podstatovi, který jako tehdejší ředitel spolupráci s Deníkem domluvil. Druhý ročník tak byl samozřejmostí a o ten letošní ročník se už mohu tak trochu postarat. Dobročinnost, pomoc dětem a potřebným lidem by měla být naší povinností. Já sám jsem angažovaný v několika dobročinných projektech, a je pro mě tak samozřejmé, že se divadlo k takové aktivitě připojí.

Moravské divadlo se zapojuje i do jiných projektů?
Ano, Moravské divadlo pomáhá i při jiných příležitostech, například benefičními představeními. Navíc máme pokladničky v podobě maket asistenčních vodicích psů, kam mohou naši návštěvníci přispět částkou pro nevidomé. Pejsky máme dva, jeden malý je v pokladně divadla a velký je ve foyer divadla. Považuji za naprostou samozřejmost, že pokud něco takového můžeme udělat, rozhodně to uděláme.