Podle šéfa Student Agency, "mateřské" společnosti RegioJetu, Radima Jančury si přitom kraj počínal neférově, a proto na něj RegioJet podala trestní oznámení.

„Svoji nabídku jsme kraji předložili na začátku listopadu. Garantovali jsme použití nových vozidel či služby jako prodej občerstvení nebo internet. Naše cena byla 530 milionů korun, což vychází na 91 korun na kilometr,“ uvedl na páteční tiskové konferenci, které se konala přímo ve žlutém vlaku na trati mezi Olomoucí a Přerovem, obchodní ředitel RegioJetu Jiří Schmidt.

Vedení kraje se však rozhodlo uzavřít smlouvu na 10 let se stávajícím dopravcem, kterým jsou České dráhy.

„A to i přesto, že jejich cena byla vyšší, činila přibližně 570 milionů korun, což vychází na 93 korun na kilometr,“ prohlásil Schmidt.

Smlouvu podle něho navíc kraj s Českými drahami podepsal doslova den předtím, kdy vstoupila v platnost evropská směrnice, která přikazuje vypisovat v takových případech tendr.

„Myslím, že zástupci Olomouckého kraje měli postupovat transparentně, ukázat veřejně, jaké mají nabídky, a zdůvodnit, koho a proč vybírají,“ řekl majitel Student Agency, pod niž patří i RegioJet, Radim Jančura.

Upozornil také na to, že ve všech krajích se jejich představitelé rozhodli obdobně a trh tak v podstatě uzavřeli.

„Nabídku jsme nepovažovali za výhodnou z několika důvodů. Za prvé platila až od prosince roku 2012, za druhé neposkytovala celý rozsah spojů, ale přibližně o 13 procent vlakokilometrů méně a za třetí cenová nabídka Českých drah byla lepší,“ reagoval v pátek hejtman Martin Tesařík

Dezinterpretoval naši nabídku

Zástupci RegioJetu odpověděli prostřednictvím tiskové zprávy. Osočují v ní hejtmana a náměstka Aloise Mačáka, že dezinterpretovali jejich nabídku a smlouvu s Českými drahami a veřejnosti pak podávali nepravdivé informace.

„Zesmluvněná cena s Českými drahami byla podle nich 58,55 korun na kilometr. To je lež: náklady Olomouckého kraje na platbu za regionální dopravu jsou 93,65 korun na kilometr,“ uvádí zpráva.

Touto informací se RegioJet cítí poškozena a podle Jančury podala na hejtmana i jeho náměstka trestní oznámení.

Vedení kraje se nařčení brání.

„Připadá mi to spíš jako účelová medializace před volbami. Důvody, které vedly k rozhodnutí o dopravci, jsme stručně sdělili na tiskové konferenci,“ reagoval v pátek hejtman Tesařík.

Další osočení RegioJetu nechtěl zatím komentovat s vysvětlením, že jejich zprávu dosud nezná.

ČD: Vlak RegioJetu? Takový máme taky

České dráhy o akci, během které jim budou po 14 dnů konkurovat na dvou regionálních tratích v Olomouckém kraji žluté vlaky, vědí.

„Vlak, který předvedli, provozujeme my na vybraných tratích hlavně na západě republiky již deset let, takže z našeho pohledu nepředvedli nic nového,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

„Máme dnes již stovky zcela nových vozidel pro dálkové, ale i regionální spoje a stovky vozidel modernizovaných. V úterý jsme navíc uzavřeli kontrakt na nákup nových motorových vlaků za 1,8 miliardy, které se představí mimo jiné i v Olomouckém kraji.“

Dva týdny pohodlných a levnějších vlaků

Pro cestující má však „protestní akce“ žlutých vlaků přece jen nějakou výhodu.

Od 8. do 21. května se totiž budou moci svézt na trati z Olomouce do Uničova a zpět a také z Olomouce do Senice na Hané a zpět pohodlněji a také levněji.

Od soboty 8. května do neděle 16. května pojede na trati mezi Uničovem, Šternberkem a Olomoucí šest spojů, stejný počet jich pak od 17. do 21. května spojí Senici s Olomoucí.

Jízdenky si lidé budou moci koupit přímo ve vlaku za pět korun.

„Víme, že na tomto projektu teď proděláme kalhoty. Ale nebudeme se hojit na cestujících, tak ať jsou naše vlaky aspoň plné,“ vysvětlil Jančura.