Vyplývá to z údajů Úřadu práce v Přerově. Podle nich mírně klesla poptávka po zaměstnancích ve strojírenství, zpracovatelském průmyslu i ve stavebnictví.

Pracovníci úřadu práce tento stav nepřipisují dopadu ekonomického ochlazení na světových trzích, ale méně pracovních příležitostí podle nich spíše kopíruje sezonní statistiku z loňského roku.

„Ke konci října jsme na Přerovsku zaznamenali 5045 nezaměstnaných. Oproti předcházejícímu měsíci ubylo z evidence 72 osob,“ vyčíslil analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Míra nezaměstnanosti na Přerovsku v současné době činí 7,3 procenta. Přerovský region se tak stále řadí na druhou příčku žebříčku s nejvyšší nezaměstnaností v Olomouckém kraji, kde tradičně skončil za Jesenickem. I když nezaměstnanost na Přerovsku nepatrně klesla, tento trend podle odborníků nepotrvá dlouho.

„V nejbližším období lze předpokládat s menšími výkyvy stagnaci nezaměstnanosti s následným zhoršením ke konci roku,“ myslí si Šenvajc. Stejný vývoj očekávají ale také pracovníci Úřadu práce v Hranicích. „Nezaměstnanost se zvýší, přesto neočekáváme výrazný nárůst uchazečů o zaměstnání,“ uvedl vedoucí hranické pobočky Pavel Remeň.

Jako závažné se však jeví celorepublikové snížení volných pracovních míst na trhu práce, které se nevyhnulo ani Přerovsku. Na tomto trendu se podle odborníků podepsalo mimo jiné i skončení sezonních pracovních příležitostí, například v zemědělství. „Počet evidovaných pracovních míst se v říjnu oproti předešlému měsíci snížil o 107. Činil tak 1298,“ vyčíslil Bedřich Šenvajc.

Podle něj tak jedno pracovní místo připadá v současné době na takřka čtyři osoby. „I přes mírný pokles poptávky po zaměstnancích se její struktura nezměnila. Nadále přetrvává zájem především o montážní dělníky ve zpracovatelském průmyslu, ale i o kvalifikované a nekvalifikované pracovníky ve strojírenských a stavebních profesích,“ doplnil Šenvajc.

Pavlína Chmelařová, Dagmar Rozkošná