O víkendu dojde k vyklizení prostor takzvané červené jídelny a od pondělka zde začne působit stavební firma. Ta má kompletní rekonstrukci celé budovy zvládnout nejpozději do konce letních prázdnin.

Po dobu zbývajících dvou týdnů školního roku je pro žáky a studenty, kteří v největší hranické školní jídelně obědvají, připraveno náhradní stravování ve dvou jídelnách v okolí.

Ne všichni však této možnosti chtějí využít. Na nápor se tak připravují prodejci rychlého občerstvení. Především u studentů gymnázia, kteří se za normálních okolností v jídelně na třídě 1. máje stravují, se návrh města, aby obědvali jinde, nesetkal s příliš velkým zájmem.

Podle informace z vedení školy, která před měsícem zjišťovala počet studentů se zájmem o náhradní stravu, se přihlásilo jen dvacet gymnazistů, přičemž v mnohých třídách se nepřihlásil vůbec nikdo.

S menším zájem o obědy se setkali i na Základní škole 1. máje. Žáci prvního stupně, kterým je určena jídelna na Šromotově náměstí, budou za doprovodu pedagogických pracovníků docházet v počtu 115 dětí. Z druhého stupně bude do jídelny ve Studentské ulici chodit jen 65 žáků.

„Malý zájem může být způsoben tím, že už je konec školního roku. Jedná se o poslední dva týdny vyučování,“ míní ředitel rekonstruované jídelny Jiří Zais.

Ve varně i výdejně jídel bude kompletně vyměněn nyní nefunkční systém výměny vzduchu. Pro strávníky se to projeví tak, že v jídelně již nebudou cítit vůně z přípravy jídel. Dále dojde k výměně stravovacích terminálů, takže nejen kuchařky, ale i zákazníci budou na displeji vidět, který z nabízených obědů mají objednaný.

„Chystám také novinku, která lidem zjednoduší odnášení použitého nádobí. V tuto chvíli čekám jen na vyjádření z hygieny, a pokud bude kladné, stavební firma kromě rekonstrukce budovy provede i tyto úpravy,“ podotkl Zais.

Dělníci mají prostory jídelny vyklidit 25. srpna. V posledním prázdninovém týdnu dojde k opětovnému nastěhování veškerého zařízení a úklidu. Je však možné, že firma předepsaný termín nestihne dodržet. „Je to předběžné a nemohu to nijak ovlivnit.Mohujenom věřit, že to tak nakonec bude,“ uzavřel ředitel jídelny.