Školáci, učitelé i rodiče si tak mohou oddechnout. Rekonstrukce škol již nezasáhnou do výuky a děti bez problému nastoupí do škol od úterý 1. září. Jisté obavy, že se vše protáhne i do nového školního roku, však v průběhu července ještě panovaly.

Například 21. července zkomplikoval práci dělníkům v červené jídelně na třídě 1. máje požár. Ten si vyžádal evakuaci 15 osob z prostor školy a práce musely být na chvíli zastaveny. Díky včasnému zásahu hasičů ale škoda vzniklá požárem neovlivnila další průběh rekonstrukce.

Opravy na nejmladší budově ZŠ 1. máje byly zahájeny již v průběhu června. Školní jídelna, ve které se denně stravuje téměř tisícovka dětí i dospělých, již v posledních dnech školního roku nefungovala.

Ze stejného důvodu rozhodla ředitelka školy Alena Šťastná o prodloužení letních prázdnin pro všechny školáky. Loňský školní rok jim zkrátila o víkend a dva dny. Na vnější i vnitřní opravu budovy, která byla vyrobena z takzvaného blatického panelu, vyčlenili zastupitelé z rozpočtu města částku dvacet milionů korun.

Z toho přes šest milionů je dotace na zateplení ze Státního fondu životního prostředí. V budově jídelny prošla proměnou vzduchotechnika, stravovací terminály a nevyhovující sociální zařízení. Vše bude od září zářit novotou.

„Rekonstrukce zatím běží bez větších zádrhelů podle plánu. To znamená, že v jejím průběhu nenastaly žádné větší komplikace, se kterými bychom nepočítali,“ sdělil Petr Bakovský, mluvčí hranické radnice.

Stavební firma tak prostory školy vyklidí nejpozději 25. srpna. V posledním prázdninovém týdnu dojde k opětovnému nastěhování veškerého zařízení a také závěrečnému úklidu.

Už v jarních měsících zahájili stavební úpravy za plného provozu na ZŠ Struhlovsko. Zde probíhá zateplování budovy, výměna oken, rozvodů vody a celková úprava vnějšího pláště. Celkové náklady jsou podobně jako na nedaleké ZŠ 1. máje vyčísleny na dvacet milionů korun.

„Na Struhlovsku se ještě dodatečně rozhodlo, že dojde k vymalování těch tříd, ve kterých se měnila okna. Rekonstrukce se tak o pár dní protáhne. Úpravy z vnějšku budovy budou probíhat až do podzimu,“ doplnil Bakovský.