Na silnici bude od kruhového objezdu u Sigmy I až po křižovatku U Černého orla položen nový povrch.

„Kromě toho se podél silnice budou umisťovat nové obrubníky a opravovat tři autobusové zálivy. Na třídě 1. máje se také objeví nový osvětlený ostrůvek, který chodcům usnadní přecházení silnice,“ vyjmenovala chystané opravy investiční technička Správy silnic Olomouckého kraje Irena Šikulová. Za rekonstrukci správa silnic, která třídu 1. máje vlastní, zaplatí více než čtyři miliony korun.

Opravy komunikace budou spočívat ve zbroušení dvou vrstev asfaltu, místo nichž budou položeny vrstvy nové. Autobusové zálivy u Alberta a u staré pošty budou vydlážděny žulovou kostkou, aby už nedocházelo k promačkávání asfaltu.

„Kromě toho plánujeme i opravu chodníku na mostě přes silnici I/47. Protože předpokládáme, že chodník skrývá obrovské množství sítí, bude pouze zalit tenkou vrstvou asfaltu, aby se zarovnal jeho povrch,“ přiblížil vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

Celá hlavní třída je pro řidiče uzavřená už od pondělního rána.

„Výjimku jsme udělili pouze autobusům městské hromadné dopravy a vozům integrovaného záchranného systému,“ podotkl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Částečně průjezdná prozatím zůstává jen křižovatka U Černého orla.

„Křižovatka bude uzavřena pouze v době pokládky poslední vrstvy. Předpokládáme, že to bude některý víkend v první polovině října, kdy tudy řidiči vůbec neprojedou,“ uvedl Kolomazník.

Objížďky a další změny

Přestože třída 1. máje bude uzavřená, řidiči nemusí zoufat. Město pamatovalo i na objízdné trasy.

„Řidiči jedoucí směrem od Potštátu mohou sjet na kruhovém objezdu u Sigmy I na hlavní silnici I/47 a pokračovat na další kruhový objezd U smrku, kde se dají doleva, a po Hranické ulici a třídě Čs. armády se dostanou do centra nebo pojedou dále směrem na Valašské Meziříčí,“ popsal Kolomazník. Druhou možností je objížďka po Nádražní, Nové a Zborovské ulici kolem nemocnice.

Určitých změn na třídě 1. máje dozná i dopravní značení. Na křižovatce U Černého orla si řidiči jedoucí směrem od Purgešovy ulice budou jinak najíždět. Ti, kteří chtějí pokračovat rovně nebo doprava, se nově budou muset řadit výhradně do pravého pruhu.

„Změny se uskuteční po ukončení rekonstrukce, pokud to dovolí počasí. Nové značení by mělo odpovídat tomu, jak se křižovatkou v současnosti jezdí a jak jsou všichni Hraničané zvyklí,“ sdělil Kolomazník.

Další proměnu podstoupí křižovatka u Progresscentra, při jejímž projíždění mnozí řidiči přejíždí plnou čáru. Zmizí z ní prostřední odbočovací pruh, který bude nově vyšrafovaný, a řidičům tak zůstane jen jeden.

Na provedení rekonstrukce je stanoveno třicet kalendářních dnů. „Počasí může posunout některé termíny, ale nejpozději do 19. října by vše mělo být hotové,“ uzavřel Kolomazník.

IVETA PODEŠVOVÁ