Podle okresního policejního ředitele Jiřího Zlámala prošlo branami nové služebny v průběhu pátku a soboty více než deset tisíc lidí a akce se tak zařadila mezi nejúspěšnější co do návštěvnosti za posledních osm let.

„I přes organizační náročnost jsme se zájmem lidí spokojeni. Jen v pátek si přišlo prohlédnout budovu a zhlédlo statické i dynamické ukázky na prostranství před ní kolem 8 tisíc návštěvníků. Přišly se podívat hlavně školy, ale také hosté souběžné akce Mosty. V sobotu už byla účast o něco slabší, a to přes dva tisíce lidí,“ shrnul Zlámal.

Podle jeho slov je přerovská akce Občan a bezpečnost jednou největších svého druhu v republice. „Pořádáme ji jednou za dva roky,“ upřesnil ředitel.

A o co byl mezi návštěvníky největší zájem? „Po oba dva dny se nejvíce lidí vystřídalo u laserové střelnice, školáci se zajímali o sestavování portrétu podezřelé osoby, snímání otisků prstů a kriminalistickou techniku,“ doplnila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Děti ze základních škol si podle jejích slov pochvalovaly, že si mohly samy sestavit identikit pachatele nebo vyzkoušet za asistence vojáků střelbu na laserové střelnici. Hojně navštěvovaná byla i expozice pražského Muzea policie.

Do některých ukázek se navíc mohli lidé sami zapojit a vyzkoušet si je na vlastní kůži.

„Bylo to úplně super. Nic takového jsem ještě nezažila a celá se z toho třepu,“ řekla šestnáctiletá Markéta Žáková, která si otestovala, jaké to je, sjet dolů v záchranném rukávu z výšky dvaceti pěti metrů.

Tuto ukázku představili divákům hasiči, stejně jako zásah vyprošťování zraněné osoby z havarovaného auta.

Lákadlem dvoudenního maratonu byla i ukázka bojového umění Musado vojáků z vrtulníkové základny, zásah hranických vojáků, vojenské policie, dále pak přehlídka jízdní policie ze Zlína nebo výcvik služebních psů