„Díky štědrosti dárců a obětavosti charitních dobrovolníků překonal výsledek letošní sbírky rekord z minulého roku. Máme z toho opravdu velkou radost. Děkujeme za důvěru všem dárcům, kteří otevřeli dveře a především svá srdce a přispěli do pokladniček králů,“ neskrývala nadšení koordinátorka Tříkrálové sbírky na Hranicku Radka Andrýsková.

O plnění kasiček se na Hranicku opět staraly desítky koledníků. Zatímco v okolních vesnicích je však jejich počet dostatečný, přímo v Hranicích už situace tak růžová není.

„Děkujeme všem koledníčkům a vedoucím skupinek, kteří i přes rozmary lednového počasí statečně vyšli do ulic a rozdávali lidem radost. Na mnoha vesnicích doprovázela vedoucího skupinka čtyř i více králů. V Hranicích však dostatek dětí ochotných koledovat stále nemáme,“ potvrdila koordinátorka sbírky.

I přes nižší počet koledníků nicméně dosáhly hranické skupinky skvělých výsledků.

„Nesmírně si vážím všech, kteří v našem městě koledují klidně i několik dní. Bez jejich obdivuhodného nasazení by se v Hranicích nepodařilo vykoledovat rekordních 274 tisíc korun,“ uvědomuje si Radka Andrýsková.

Malá Poruba dala skoro 40 tisíc

Tradičně nejštědřejší oblastí bylo opět hustopečsko, kde výtěžek sbírky činil téměř 120 tisíc korun. Téměř jedna třetina při tom jako každoročně vzešla z malé obce Poruba, ve které žije okolo 180 obyvatel.

Činili se ale i další vesnice. „V Ústí se poprvé podařilo pokořit hranici čtyřiceti tisíc. Letošní tříkrálová sbírka byla rekordní téměř ve všech obcích,“ prozradila koordinátorka sbírky.

Tříkrálová sbírka tentokrát nesla mimořádný punc výjimečnosti z toho důvodu, že se jednalo o jubilejní dvacátý ročník. V době vzniku tohoto článku bylo v celé republice rozpečetěno přibližně 70 % kasiček, a výtěžek již činil více než devadesát milionů korun.

Peníze ze sbírky poputují na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí v regionech, kde sbírka probíhá. Desetina výnosu poté poputuje na rozvojovou pomoc v zahraničí.