V lázních v Olomouckém kraji už není žádný problém zavolat na klientskou linku a objednat si oblíbenou masáž, uhličitou koupel či skotské střiky.

Nabízejí i unikátní terapie: pobyt v takzvaném poláriu s minus 130 stupni Celsia či průplach tlustého střeva. Do zázemí investují v lázních miliony.

„Před deseti lety bylo devadesát procent klientů přes zdravotní pojišťovny. Dnes je to jinak. Udělali jsme si průzkum zájmu a pro samoplátce vyčlenili celý lázeňský dům Moravan. Investovali jsme do wellness centra, saun, vybudovali nové zázemí bazénu, nové nadstandardní pokoje,“ uvedla Irena Vašicová, ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti Lázně Teplice nad Bečvou.

Lázně, které se specializují na nemoci srdce, před třemi lety otevřely polárium. O unikátní chladovou terapii je stále obrovský zájem.

„Vedle toho nabízíme veškeré druhy masáží, balneoterapii, různé balíčky procedur,“ popisovala Vašicová.

Například manažerům či vrcholovým sportovcům lázně připravily speciální preventivní program zaměřený na riziko onemocnění srdce a cév a na vyhodnocení fyzické zdatnosti organismu.

„Klientovi se na našem špičkově vybaveném pracovišti věnuje kardiolog, provedeme potřebná vyšetření včetně odběrů, které vyhodnotíme ve vlastní laboratoři. O program je velký zájem. Vloni jsme zavedli ambulantní formu pro ty, kteří zápasí s časem a nemohou v lázních setrvat dva tři dny,“ sdělila Vašicová.

Zájem o rekondiční a wellness pobyty narůstá i v dalších lázních v Olomouckém kraji. Majitelé proto do těchto procedur a zázemí investovali nemalé peníze a stále je rozšiřují.

V Jeseníku chystají venkovní balneopark

V Jeseníku v květnu dokončí rozsáhlou rekonstrukci balneoprovozu v budově Priessnitz se saunovým světem a whirlpooly. Součástí projektu je i rekonstrukce dvanácti apartmánů. Připravují unikátní novinku: venkovní balneopark Vincenze Priessnitze.

„Klienti si mohou vybírat. Máme výhodu v tom, že nejsme pouze wellness, ale naše nabídka pro relaxaci je nesmírně široká – od pobytů pod vedením lékařů, přes klasickou relaxaci až po nabídku volnočasových aktivit,“ uvedla Lada Malíková, obchodní ředitelka společnosti Priessnitzovy léčebné lázně.

„Nabízíme speciální balíčky týkající se řešení některých potíží – ať již to jsou problémy s pletí, formováním postavy či jen potřeba pohybu na čerstvém vzduchu. Volně prodejné procedury neustále rozšiřujeme – třeba o další techniky masáží, tradiční východní medicínu (například Shia-tsu), dermatologická ošetření a analýzy pleti,“ popisovala.

Perlička a skořicový zábal

Na samoplátce se orientují i lázně ve Slatinicích. Začaly nabízet například víkendové pobyty se speciální slevou pro seniory. Těch, kteří využívají komerčních nabídek lázní, stále přibývá.

„V loňském roce tvořil počet samoplátců, ať už ubytovaných nebo těch, kteří si vybrali z bohaté nabídky našich procedur, zhruba polovinu naší klientely, z počtu ubytovaných pacientů jich byla přibližně třetina,“ uvedla ředitelka lázní Blanka Vysloužilová.

„Vedle sedmidenního léčebně–relaxačního pobytu či víkendového pobytu se speciální slevou pro seniory, nabízíme cenově zvýhodněné balíčky procedur, které se svým účinkem vzájemně doplňují. Každý měsíc připravujeme akční slevy na vybrané procedury,“ uvedla.

V lázních roste zájem o léčebně–relaxační masáže.

„Napomáhají upevňovat nejenom fyzické, ale i psychické zdraví. Nabízíme například ájurvédské masáže, thajské, indické a havajské masáže či masáže lávovými kameny, které provádí náš specialista. Velký zájem zvláště žen je také o perličkové koupele v léčivé vodě kombinované se skořicovým zábalem,“ sdělila ředitelka slatinických lázní.

Zájem je i o průplach střev

Masáže jsou stále velkým lákadlem i pro hosty lázní v Bludově.

„Oblíbené jsou thajské, lávovými kameny, aroma-holistické. Velký zájem je i o speciální metody, jako jsou hydrokolon terapie, ozonoterapie, poradenství pro výživu a nadváhu pod záštitou nutriční terapeutky,“ uvedla Hana Maturová ze Státních lázní Bludov.

„Hydrokolon terapie spočívá v řízeném proplachu tlustého střeva s cílem odstranit nestravitelné zbytky stravy, odumřelé střevní buňky a toxické produkty trávení,“ vysvětlila.

V Bludově chystají na letošek novinku v podobě koupelí s přísadami solí z Mrtvého moře a živé magneziové soli, připravují také program proti celulitidě.

Všechny lázně v Olomouckém kraji nabízejí i dárkové poukazy pro relaxační pobyty a procedury.

„Například senioři jezdí na pobyty a procedury na poukazy, které jim zřejmě pořídily k jubileu či Vánocům jejich děti. Těší nás, že se vracejí a vybírají další procedury a pobyty z komerční nabídky. Dávno totiž neplatí, že do lázní jezdí pouze „nemocní“ lidé,“ dodala Maturová.