Vybraní představitelé českých obcí z celé republiky se těsně před odjezdem do Polska sešli v Ústí, kde si na místním hřišti naposledy společně zatrénovali. Ve výpravě, která celkem čítá čtyřiadvacet jmen, nechybí ani starosta Ústí Libor Vykopal.

Hostitel starostů, kteří se v obci na Hranicku trénovali už před dvěma týdny, celé družstvo právě autobusem Sokola Ústí v pondělí odpoledne odvezl.

Už v úterý totiž nastoupí k prvnímu zápasu skupiny, kde kromě jednoho ze dvou polských výběrů na české starosty čekají kolegové z Ukrajiny, Rakouska a Německa, které celý minulý turnaj vyhrálo. Konkurence je tedy více než silná.

Všichni členové týmů jsou starosty obcí do pěti tisíc obyvatel a valná většina z nich do dvou tisíc obyvatel. Dokonce se podařilo sestavit mužstvo s deseti starosty z Čech a deseti z Moravy. To však nebylo žádnou podmínkou.

O tom, že starostové se na šampionát těší, netřeba dlouze referovat. Plný očekávání je také nejstarší člen výpravy, trenér Josef Zoser, který starostuje Jeřetína pod Jedlovou na Šluknovsku.

„Sami jsme zvědaví, jaká bude kvalita soutěže. Ve skupině máme posledního vítěze, kterým je Německo. I my ale máme v týmu několik velice schopných fotbalistů. Uvidíme ale, jak na tom budeme s kondicí. Dvakrát třicet minut na malou kopanou je dost dlouhá doba. Nacvičovali jsme tady i některé standardní situace, takže jsem zvědavý, nakolik to budeme mít zažité," řekl hlavní kouč.

Šampionát starostů, který bude předcházet fotbalovému svátku, červnovému mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině, bude probíhat čtyři dny. Pro český výběr začíná v úterý a skončí v pátek 18. května.

Přestože je výsledek českých starostů prozatím velkou neznámou, Česká republika si v Polsku nedávno vybudovala zvučné jméno. Starostové totiž mohou navázat na velký úspěch prvních předskokanů z řad novinářů, kteří na „svém" šampionátu v dubnu vybojovali zlaté medaile.