Hlavní problém spočívá v tom, že schody teď vedou i v místech, kde dřív byl jen do kopce vedoucí chodník.

S obtížemi se teď z domu dostanou například maminky s kočárky, na četných a v zimě neschůdných schodištích může ovšem upadnout prakticky kdokoliv.

„Každé schodiště v Hranicích je přiděleno konkrétnímu pracovníkovi, který je poučen o tom, kdy a jak v případě nové sněhové nadílky zasáhnout,“ vysvětluje na úvod Milan Vinkler, ředitel firmy Ekoltes.

Ta má podle takzvaného chodníkového zákona udržovat bez sněhu a ledu v podstatě všechny chodníky ve městě.

U většiny má být v bednách posyp

Vinkler dále upozorňuje, že trasám, po kterých vedou schody, věnují jeho zaměstnanci maximální pozornost.

„U většiny z nich je nachystán v bednách posypový materiál. Vzhledem k nebezpečí úrazů se dá bez nadsázky konstatovat, že jsou schodiště pro nás prioritou,“ zdůraznil ředitel.

Jedním dechem ale dodává, že se Ekoltes zaměřuje primárně na frekventované pěší trasy, jako jsou ulice Komenského, 1. máje, Zborovská, Nádražní, Nová a centrum města. Teprve až to počasí dovolí a sníh dále nepadá, přechází pracovníci na další městské lokality.

„Pak nezbývá nic jiného, než o pomoc požádat občany. Tam, kde jsme vyslyšeni, dodáváme posypový materiál a totéž uničíme v případě, že se nám někdo přihlásí z vlastní iniciativy,“ vyzval případné zájemce Milan Vinkler.

Dle jeho názoru se revitalizace Hromůvky povedla, přestože uznal, že technická řešení komunikací zimní údržbu chodníků značně zkomplikovala.

Při zranění nárok na odškodnění

V případě, že se někdo na neudržovaném chodníku či schodišti zraní, případně mu vznikne škoda na majetku, má právo požadovat po městu jakožto vlastníkovi komunikace odškodné.

„Dobré je zaznamenat si co nejvíce detailů jako jsou datum a čas, popsat, zda sněžilo a zda na chodníku byly zmrazky,“ informoval před rokem tiskový mluvčí pojišťovny, se kterou má město Hranice uzavřeno smlouvu.