„Základní výše přirážky za jízdu bez platného jízdního dokladu zůstává na stejné výši, a ta činí tisíc korun. Pokud však cestující uhradí přirážku v hotovosti na místě, zaplatí o dvě stě korun více, než tomu bylo dosud. Namísto původních tří set korun se tak pokuta zvýšila na pětistovku,“ upřesnil Michal Pastrňák z dopravní společnosti Connex Morava, která zajišťuje autobusovou přepravu na celém Přerovsku.

Pokuta se však zvyšuje i v případě, že ji cestující uhradí do patnácti dnů. „Tato přirážka činila doposud pět set korun, od března se její cena zvýšila na sedm set korun,“ doplnil Pastrňák.

Podle revizorů, kteří kontrolují cestující v přerovském regionu, je počet černých pasažérů stále stejný.

„Nelze říct, že by černých pasažérů přibylo nebo naopak ubylo ve srovnání s předcházejícími lety,“ řekl Jaroslav Janík z firmy, která zajišťuje kontrolu cestujících na Přerovsku.

Podle jeho slov se však revizoři v posledních letech setkávají se stále větší agresivitou. Přitom do problémové skupiny nepatří výhradně jen mladí cestující.

„Není výjimkou, že bez platného jízdního dokladu se vezou i cestující ve středním a starším věku. Revizoři se často stávají terčem jejich vulgárních nadávek,“ prozradil Janík.

S placením jízdného však výrazně pomohly nástupy pouze předními dveřmi u řidičů autobusů, které byly zavedeny už před několika lety. „Toto opatření mělo velký podíl na snížení počtu černých pasažérů“ potvrdil Pastrňák.