Kmen uschlého stromu, který je více než sto let starý, studenti ozdobí motivy rostlin a zvířat.

„Strom už je obehnán lešením a od začátku týdne na něm začnou naši studenti pracovat. Jako první se práce chopí studenti třetího ročníku oboru truhlář. Ti během týdne odstraní kůru a po nich už nastoupí studenti druhých a třetích ročníků z maturitního oboru umělecký řezbář,“ uvedl Zdeněk Stráněl, učitel Střední školy řezbářské v Tovačově.

Vzrostlý strom bude vyřezávat asi deset studentů. Ti ho postupně ozdobí například houbami, veverkami, zajíci či kytkami. Kmen bude těmito motivy ozdoben ve výšce od dvou do devíti metrů.

„Ke své práci budou potřebovat dláta, rydélka a paličky,“ upřesnil Stráněl. Podle jeho slov bude tato činnost pro studenty velmi přínosná.

Jejich výuka totiž spočívá nejen v čerpání teoretických znalostí, ale hlavně praktických dovedností. „Studenti tráví polovinu výuky ve škole a polovinu v dílně,“ doplnil Srtráněl.

S myšlenkou ztvárnit uschlý dub v umělecké dílo přišli představitelé města. „Nechali jsme se inspirovat podobně vytvořenou Ptačí lípou, která se nachází v areálu Ornitologické stanice,“ prozradil vedoucí životního prostředí Magistrátu v Přerově Pavel Juliš.

Na ztvárnění Ptačí lípy, která je zkrášlena vyobrazením asi dvacítky různých opeřenců, se podíleli také studenti Střední školy řezbářské v Tovačově. „S nápadem ozdobit lípu ptáky přišel náš absolvent David Rubač,“ vzpomněl Stráněl.