Řidiči, kteří přijíždí na křižovatku od Bělotínské ulice a odbočují doleva, se velmi často zařazují do špatného jízdního pruhu. Nejenže přejíždí plnou čáru, ale mnohdy také ohrožují auta jedoucí po hlavní silnici.

„Už několikrát se mi stalo, že jsem byl svědkem situace, kdy málem došlo k nehodě. Mělo by se s tím něco udělat, dokud se nic vážného nepřihodilo. Protože až dojde k nehodě, bude už pozdě,“ prohlásil řidič ze Stříteže nad Ludinou, který na nebezpečí hrozící na křižovatce upozornil.

Podle stávajícího vodorovného značení by se šoféři přijíždějící po nájezdu od Bělotínské ulice měli při odbočování doleva zařadit do nově zřízeného pruhu, který se nachází ve středu vozovky.

Jenže mnozí z nich značení nerespektují, přejíždí plnou čáru a řadí se až do krajního pravého jízdního pruhu, který je určený pro auta jedoucí od centra po hlavní silnici.

„Často dochází ke zmatku, protože šoféři na třídě 1. máje se leknou, že před ně chce najet vozidlo. Pak kvůli tomu musí prudce brzdit,“ dodal všímavý řidič ze Stříteže.

Problém však netkví v chybném dopravním značení, ale v neukázněnosti řidičů.

„Značení je momentálně udělané dobře. Za to, že řidič nedodržuje pravidla, už není zodpovědný žádný úředník na světě. To nikdo neovlivní,“ uvedl vedoucí Odboru dopravy Městského úřadu v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

Pokuta až 2500 korun

Přejížděním plné čáry se řidiči dopouštějí dopravního přestupku, za který jim hrozí vysoká pokuta.

„Řidiči mohou dostat blokovou pokutu až ve výši dvou tisíc korun, ve správním řízení jim pak hrozí pokuta od 1500 až do 2500 korun,“ upřesnil zástupce velitele Městské policie Hranice Hynek Pitrun.

Pokud strážníci přistihnou nějakého řidiče, který nedodržuje pravidla silničního provozu, mají možnost ho zastavit a sepsat s ním zápis.

„Přestupek bychom potom oznámili na Odbor dopravy Městského úřadu v Hranicích, kde se projednávají dopravní přestupky,“ vysvětlil Pitrun.

Jestliže ale řidič při nesprávném zařazení do pruhu ohrozí jiného řidiče, bude čelit horšímu postihu.

„Za ohrožení jiného řidiče při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého se strhává pět bodů. Státní policie může udělit blokovou pokutu do dvou tisíc korun, ve správním řízení hrozí stejná pokuta jako při přejetí plné čáry,“ sdělil Pitrun.

Křižovatka, která mnohým řidičům dělá problémy, se však brzy dočká zásadní změny. V září se totiž uskuteční rekonstrukce celé třídy 1. máje.

„Na komunikaci od kruhového objezdu až po bývalou poštu se bude opravovat povrch. Přibude také zcela nové dopravní značení, které bude z velké části podobného rázu. Celý prostřední pruh na křižovatce u Progrescentra ale zmizí a zůstane jen jeden jízdní pruh,“ popsal Kolomazník připravované změny.

Iveta Podešvová