Ve všech pneuservisech, které Deník oslovil, se shodli na tom, že pro zimní obutí si od pondělka jezdí jedno auto za druhým.

„Vloni přicházela zima postupně, zato letos je nástup na přezouvání velmi výrazný. Déšť a první sníh motoristy hodně postrašil,“ uvedl jednatel pneuservisu v Lýskách u Přerova Antonín Mikulík.

Napilno teď mají i v hranickém pneuservisu u Veličky. Jsou však trochu zklamaní poklesem prodeje. „Počet zákazníků, kteří si od nás kupují gumy, ať už letní nebo zimní, klesl letos ve srovnání s loňským rokem na polovinu,“ konstatovala smutně majitelka firmy Jana Březíková.

„Vloni jsem nakupovala pneumatiky za 400 tisíc, letos jen za osmdesát,“ srovnala podnikatelka a jednoznačnou vinu vidí v konkurenci. „Spousta řidičů si k nám letos jezdí přezouvat vlastní gumy, koupené přes internet. Jsou sice levnější, ale naprosto bez záruky,“ podotkla Březíková.

Jiní prodejci pneumatik si s internetovým sokem hlavu nedělají. „Já to neřeším. Práce je pořád dost. Řekl bych, že máme letos stejně klientů jako vloni,“ svěřil se Deníku majitel pneuservisu v Drahotuších Bruno Pepernik.

Spokojeni jsou s klientelou i v Kojetíně. „Máme fofr. Nestíháme. Jestli budou letos tržby větší nebo menší, to se ukáže až po sezoně,“ řekl Vladimír Jura z kojetínského pneuservisu.

Na Přerovsku ani Hranicku zatím ještě žádná sněhová nadílka nebyla. Pouze na výše položených místech už začátkem tohoto týdne pár vloček spadlo. „Ale hned to zase roztálo. Že bychom potřebovali pluhy, to určitě ne,“ smála se místostarostka Potštátu Jana Pavlíková.

Ekoltes je na přívalů sněhu připraven

Městská společnost Ekoltes je na první příliv sněhu připravena. „Posypového materiálu a soli máme asi na týden až deset dnů. Kalamita je vždycky problém, ale pokud bude sněžit v rozumném množství, jsme schopni to zvládnout,“ tvrdí ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Povinné zimní obutí, především pro nákladní vozidla, nařizuje od listopadu vloni vydaná vyhláška pouze ve vybraných úsecích.

Na dopravní značku s modrou vločkou narazí řidiči například v Olšovci na cestě směřující do Partutovic nebo cestou do Středolesí u odbočky na Podhoří.