Byla mezi nimi i rodačka Marie Veselá, která v současnosti žije v Konstantinových Lázních u Plzně.

„Do Horního Újezdu se vždy vracím ráda. Díky sjezdu jsem potkala bývalé spolužáky, se kterými jsem se už dlouho neviděla,“ řekla Veselá.

Oslavy čtvrtého sjezdu rodáků, které se konaly u příležitosti 640 let od první písemné zmínky o obci a 40 let od založení TJ Sokol Horní Újezd, místní obyvatelé pojali velkolepě. V sobotu ráno je zahájila mše svatá za rodáky, po které následoval slavnostní průvod obcí zakončený položením květinového věnce u pomníku padlých. S hlavou vztyčenou vzhůru v něm pochodovali nejen místní dobrovolní hasiči, fotbalisté, myslivci a včelaři, ale i muzikanti, mažoretky a lidé oblečení v krojích.

Úvodního slova se na podiu v obecním parku ujala starostka obce. „V roce 2000 jsme si říkali, že se snad ještě jednou setkáme. Dnes tady stojíme po 11 letech. Někteří zůstali věrni svému rodišti, ostatní vítr zavál do všech koutů republiky. Zavzpomínejme spolu na školní léta, mládí a první lásky, protože to jsou nezapomenutelné chvíle, které nás v dnešní době obohacují,“ pronesla starostka Horního Újezdu Alena Veličková.

Ójezd, Ójezd

Svou sounáležitost s Horním Újezdem všichni přítomní stvrdili jednohlasým zpěvem hymny Ójezd, Ójezd. Po vystoupení mažoretek z Dřevohostic a občanského sdružení Šimon ze Všechovic si pódium zabrala Moravská Veselka.

„Nehrají jen pro starší generaci, ale i pro tu mladší, což se mi líbí,“ prohlásil Marek Pikna z Horního Újezdu, který se podílel na přípravách oslav.

Dlouhou frontu museli vystát všichni, kdo se v sobotu odpoledne chtěli svézt v kočáře taženým koňmi. Den vyvrcholil ohňostrojem a noční ohňovou show v podání Boca Fuego z Valašského Meziříčí, při které se tajil dech i těm nejotrlejším.

Neděle patřila fotbalu. Na hřišti se odehrály dva zápasy. V prvním se proti sobě postavili žáci ze Všechovic a Opatovic proti Holešovským holkám a ve druhém se utkali fotbalisté z Horního Újezdu se Starou Gardou Sigma Olomouc.

Do Horního Újezdu se letos nesjeli jen rodáci, ale i etnologové, kteří si akci vybrali za předmět svého výzkumu. Se dvěma studentkami dodržování zvyků a tradic na Záhoří zkoumal Daniel Drápala z Masarykovy univerzity v Brně. „U lidí jsme hlavně zjišťovali, zda se cítí být Úježďáky, i když už bydlí někde jinde,“ vysvětlila jedna ze studentek etnologie Kristýna Hralová.

IVETA PODEŠVOVÁ

Sjezd rodáků OBRAZEM

Sjezd rodáků v Horním Újezdě
Sjezd rodáků v Horním Újezdě
Sjezd rodáků v Horním Újezdě
Sjezd rodáků v Horním Újezdě