Podle učitelů jsou jejich obavy oprávněné: stejně jako loni se dá totiž očekávat zvýšený nápor. Magistrát Přerova chce dokonce kvůli nedostatku míst otevřít novou školku v Sokolské ulici.

„Termín zápisů je letos o měsíc dříve – a připadne na 16. a 17. března. Loni přitom proběhly až v dubnu. Hlavním důvodem je, že chceme mít více času na to, abychom mohli vyhodnotit výsledky a připravit se na zvýšený počet zájemců a na otevření nové školky v Sokolské ulici,“ uvedla vedoucí odboru školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová. Podle ní už loni žádalo devět z celkového počtu třinácti školek o výjimku a chtělo navýšit počet dětí ve třídách.

„Dá se očekávat, že letos bude situace obdobná a chceme na to být připraveni,“ vysvětlila Pospíšilová. Nová budova v Sokolské ulici, kde se má otevřít nové předškolní zařízení, je výhodná nejen svou polohou v centru města, ale v minulosti už zde školka byla. Navíc sem docházejí maminky do mateřského centra Sluníčko.

„V novém zařízení by bylo tak pět tříd. Prostory jsou udržované, ale mírné stavební úpravy by asi byly nutné. Školku navíc musíme dovybavit,“ nastínila dále vedoucí odboru.

Tradičně největší zájem je v Přerově o mateřské školy v centru města, zatímco v okrajových nebo příměstských částech je relativně volno.

„Máme sto dětí a nově přijímat budeme dvacet osm. Pro lepší adaptaci dětí pořádáme pro rodiče program s názvem Radovánek a už teď je vidět, že je o naši školku velký zájem,“ popsala učitelka mateřské školy Radost Elena Smolková.

Právě z toho důvodu si bude školka děti pečlivě vybírat. „Rozhodovat bude třeba to, zda už má dítě ve školce sourozence, nebo jestli ho chtějí rodiče umístit na celý den. Přednost budou mít také maminky, které chodí do práce,“ shrnula kritéria výběru Smolková.

Stejná kritéria výběru mají i v další hojně navštěvované mateřské škole U Tenisu. „Rodiče se začali hlásit ještě dříve, než začal oficiální zápis a informují se, jaké jsou u nás možnosti. Už teď je jasné, že jich přijde k zápisu hodně, takže upřednostníme děti zaměstnaných maminek,“ řekla také Petra Voldánová z mateřské školy U Tenisu. Podle ní bude letos školka přijímat na dvacet dětí a teď ji navštěvuje zhruba devadesát předškoláků.