Ve všech městských mateřinkách už mají vyvěšen rozpis prázdninového provozu. Školky se v něm každým rokem postupně střídají.

Kdo je i přes léto pracovně vytížen a nemá jinou možnost, stěhuje své dítě z jednoho předškolního zařízení do druhého. Už teď by si měl ale v příslušných školkách kvůli omezené kapacitě obstarat prázdninovou přihlášku.

Stejně tak už by si měli plánovat program na léto rodiče školou povinných dětí. Kapacita příměstských i klasických letních táborů už se totiž pomalu začíná plnit. Díky internetu nebo nabídkovým letákům, které nosí děti ze školy, se mohou rodiče rozhodnout pro kterýkoliv tábor a jakéhokoliv pořadatele v republice.

Přímo v Hranicích je jediným organizátorem prázdninových pobytů pro školáky Dům dětí a mládeže. Největší oblibě se tam tradičně těší tábory příměstské. Trvají od osmi do šestnácti hodin a pečují o školáky přímo v místě bydliště.

„Letos nabízíme pět týdenních turnusů a všechny se od sebe tématicky liší. Některé děti s námi totiž tráví i několik prázdninových týdnů a určitě by je nebavilo, kdyby byl jeden jako druhý,“ vysvětlila ředitelka DDM Blanka Šturalová.

Z typických letních táborů je i letos největší zájem o Mraveniště. „Je to vlastně název turistické základny na Valašsku, kam s dětmi pravidelně jezdíme už patnáct let,“ podotkla ředitelka Domečku. Podle ní je to jediný tábor, který se každoročně opakuje. „Jinak se snažíme nabídnout pokaždé nějakou novinku. Tentokrát je to například poznávací tábor vojenské historie v Červeném Kostelci,“ uvedla Šturalová.

Děti mají dále na výběr z prázdninového pobytu u Hlučínského jezera, kde si mohou hrát na vodníky nebo se jim nabízí Dolní Bušinov či cykloturistický tábor u Břeclavi. Milovníci moře se pak mohou těšit na prázdninový pobyt v Chorvatsku.

V některých českých školách se ředitelé rozhodli žákům prázdniny prodloužit. Vysvědčení jim předají už v pátek 26. června a na následující pondělí i úterý vyhlásí ředitelské volno.

V Hranicích to ale s největší pravděpodobností platit nebude. V Základních školách Šromotovo a Drahotuše o této možnosti vůbec nepřemýšlejí. Zbývající dvě městem zřízené školy se plánují koncem června pustit do oprav a o případném udělení volna pro žáky budou teprve jednat.

„Ale pokud to nebude nezbytně nutné, ředitelské volno vyhlašovat nebudeme,“ zdůraznil ředitel ZŠ Struhlovsko Radomír Macháň a v podobném duchu se vyjádřilo také vedení ZŠ 1. máje.