„Pár dnů před Štědrým dnem koupíme kapra a máme ho doma ve vaně. Když z vany zmizí, řekneme dětem, že si ho odnesl Ježíšek a místo něj donesl stromeček. Kromě stromečku v naší domácnosti nesmí chybět také jmelí,“ popsala průběh vánočních zvyků třicetiletá maminka Andrea Janíková.

Stromeček se v její rodině zdobí společně s dětmi až na Štědrý den. „Přitom se díváme na pohádky, posloucháme koledy a já připravuji jídlo a cukroví. Pak se jdeme společně projít, aby děti přišly na jiné myšlenky, protože se už nemohou dočkat dárků,“ dodala mladá maminka pětiletého Ondřeje a dvouleté Barunky.

Oběd prý u nich bývá skromný. Na talíři se objeví krupice, ale večeři už tvoří tradiční jídlo. Je to polévka, bramborový salát a smažený kapr. „Pod talířek si dáváme minci a do peněženky rybí šupinu. To proto, aby se nás po celý rok držely peníze,“ svěřila se mladá žena.

Po večeři rodiče zazvoní zvonkem a obě děti začnou s rozbalováním dárků. „Po tomto obřadu chodíme k rodičům. Střídáme to. Jeden rok jdeme k mým, druhý k manželovým. Po Štědrém dnu se navštěvujeme i s dalšími příbuznými. Probíráme, jaké jsme dostali dárky a vyměňujeme si cukroví. Já jsem letos stihla napéct osm druhů,“ řekla Andrea Janíková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika