Zásadní změna se chystá v oblasti městské dopravy. Od jara příštího roku by se Hranice měly stát prvním městem v republice s kompletně elektrobusovou, ekologicky šetrnou MHD.

„Hranice se stanou městem s nejmladším vozovým parkem, který bude jako jediný v republice tvořen výhradně elektrobusy. K výměně by mělo dojít v první polovině příštího roku, jezdit by zde mělo pět elektrobusů," uvedl Pavel Slovák z Odboru správy majetku, oddělení veřejné dopravy a údržby veřejných komunikací. Pokud by nakonec projekt z elektrobusy nevyšel, záložní variantu představují autobusy na zemní plyn.

Odkup části kasáren Jaslo

Dopravy ve městě se týkají také další změny.

Již letos by mělo dojít k řešení prostoru u křižovatky ulic Nádražní a Tovární u autobusového nádraží.

„Město chystá odkup části bývalých kasáren Jaslo od soukromého vlastníka. Spolu s úpravou křižovatky by měla vzniknout spojovací komunikace, která odkloní část dopravy z ulice Nádražní a následně přetížené Třídy 1. máje směrem na ulici Novou a silnici 1/47. Uleví se tak i problémové křižovatce u Slávie," vysvětlil mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Co se rekonstrukčních prací týče, v přípravě je druhá etapa revitalizace sídliště Struhlovsko. Město také zažádalo o dotaci na druhou etapu sídliště Nová.

„Dojde i na městský hřbitov, letos by měla být zahájena jeho postupná rekonstrukce, která bude rozdělena do několika etap," sdělil Petr Bakovský.

Upraví místnost na nádraží

V souvislosti s tím, že Hranice mají nejhlubší zatopenou propast na světě, se připravuje plán na její efektivnější zviditelnění.

Město jedná se Správou železničních dopravních cest o využití nádražní budovy v Teplicích nad Bečvou, kde by mělo vzniknout informační centrum.

„Pravděpodobně se prozatím opraví jen jedna místnost, ve které se turista dozví základní informace o propasti, co je na ní zajímavého, proč by se na ni měl jít podívat, kudy se vydat, či jaké jiné památky může v okolí navštívit," upřesnil městský architekt Marek Kuchta.

„Zároveň bude město žádat o dotaci na úpravu přechodu pro chodce u vlakové zastávky u Teplic nad Bečvou tak, aby byl přístupnější pro tělesně postižené i rodiny s kočárky. Upravený přechod bude bezpečnější, kratší a nasvícený," prozradil Petr Bakovský.

David Král