Kromě toho studuje dálkově na Masarykově univerzitě v Brně, je členem Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity.

Radí romským spoluobčanům a pomáhá jim například s bytovou problematikou, exekucemi, se sepsáním úředních žádostí, vyřízením občanství, spolupracuje se školami.

Vede také romský kroužek Domu dětí a mládeže Hranice. Nejen na tento kroužek, ale i na problematiku Romů v Hranicích jsme se jej ptali v následujícím rozhovoru.

Jak dlouho už pod vaším vedením existuje v hranickém Domečku romský kroužek?

Od roku 2001. Tímto bych chtěl poděkovat paní ředitelce Domečku Blance Šturalové za její práci a podporu, protože bez ní by to nešlo.

Co je náplní práce v tomto kroužku?

Snažíme se děti a mládež naučit, jak vhodně využívat volný čas. Každou středu se scházíme na Nové ulici, kde se věnujeme sportu, keramice, je tam také taneční a hlavně hudební kroužek.

Ve čtvrtek je na Galašově ulici kroužek výpočetní techniky, kde se děti seznamují a zdokonalují se v práci na počítačích. Dnes si již samy tvoří i webové stránky, které můžete najít na adrese www.samroma.wz.cz.

Kolik dětí tento kroužek dohromady navštěvuje?

Celkem asi sedmdesát dětí, ale bývá to vždy rozdělené podle jednotlivých kroužků, někteří chodí tancovat, jiní hrají v kapele, další chodí do výpočetní techniky.

Proč jste se rozhodl takto s dětmi pracovat?

Viděl jsem, že naše děti tráví většinu svého volného času na ulici, a zřízením kroužku jsem chtěl změnit náplň jejich volného času. Myslím si, že se mi to alespoň částečně podařilo.

Jaký má romský kroužek pro děti přínos?

Musím věřit, že to nějaký přínos má. Jak už jsem zmínil, jde hlavně o využívání volného času vhodným způsobem, což zároveň funguje jako prevence, a také to určitým způsobem děti vzdělává.

Když teď přijdou do kroužku nové mladší děti, kroužek se dál rozvíjí a orientuje se více na vzdělávání.

Děti si za tento kroužek platí, nebo je zdarma?

Co se týká zápisného, vždy se hradí z projektu ministerstva školství, takže děti neplatí nic.

Setkal jste se někdy s rasismem?

Určitě ano. Setkával jsem se s tím od dětství a setká se s tím každý, ať už je Bulhar, Vietnamec nebo Rom. Lidé, kteří s Romy pracují a mají s nimi pozitivní zkušenosti, se k nim pak chovají jinak a poznají, že nejsou všichni stejní.

Bohužel ale není těžké získat tu špatnou zkušenost. Je to o příležitosti a Romové potřebují mít příležitost Ale pokud má rodina příležitost získat práci, muž i žena, mají šanci se vymanit a změnit svůj život, získat zázemí, a tím si změní svůj žebříček hodnot.

Pak mají i zájem o vzdělání svých dětí a o jejich volný čas. V praxi se s tím setkávám a vím, že to funguje.

Jak byste srovnal romskou menšinu v Hranicích a třeba v Přerově?

V Hranicích jsou Romové jiní a proti Přerovu mírnější. Je s nimi jednodušší práce. Spolupracuji s Přerovem i Olomoucí, takže se známe, a kolegové s nimi mají větší problémy.

Mají děti zájem jít po základní škole dále na střední? Jaké jsou jejich budoucí plány?

OSVZ eviduje každé dítě, které dál pokračuje ve studiu. Já se snažím, aby se i děti, které jsou již například rok doma, mohly vrátit zpět na střední školy. Když jsem nastupoval, byl na střední škole jediný žák, dnes jich tam je třicet šest.

Myslíte si, že určitá diskriminace, která vůči Romům existuje, někdy úplně vymizí?

Já si myslím, že diskriminace nikdy úplně vymizet nemůže. Vždycky se najde někdo, komu se to líbit nebude. Na druhou stranu si myslím, že do budoucna to bude lepší, ale musí se na tom pracovat.

Jak se říká, je to běh na dlouhou trať. Hlavně se nesmí přestávat a vracet se zpátky. Dětem možná chybí romské vzory. Měly by vidět například pracovat Roma u policie nebo u lékaře, a že všude běžně Romové pracují, aby viděly, že ony to také mohou dokázat.

Co říkáte na hudební skupiny jako Gipsy CZ?

My je známe a je dobře, že když už jsou populární, tak se nestydí za to, že jsou Romové. Je to moderní hudba, která se poslouchá. Tady v kroužku, ale máme jiný styl.

Koncem května byl v Zámeckém klubu koncert romské kapely Imperio, která se ovšem nesetkala se zájmem diváků. Co si o tom myslíte?

Kapelu Imperio znám. Je to vynikající kapela, jsou to prostě profesionálové. Nevím, co se stalo, že tam nikdo nešel. Možná to bylo jiným stylem hudby, je to poslechová hudba, nevím.

Věřím, že 14. června, kdy v Zámeckém klubu vystoupí hranická romská kapela Street boys, bude návštěvnost mnohem vyšší a naláká do klubu nejen romské publikum.

Organizujete také romský tábor na prázdniny?

Ano. Na Vsetínsku senám podařilo najít krásné místo. O tento tábor byl zvlášť u malých dětí obrovský zájem. Tábor už několikrát proběhl, takže rodiče oněmvědí.

Letos jsem to bohužel musel odvolat, protože jsme nesehnali dotaci. Zkusíme ještě získat peníze, aby se tábor uskutečnil třeba v srpnu, ale moc tomu nevěřím.