Své poslední Vánoce stráví na staré adrese Romové ze Škodovy ulice v Přerově, kterou čeká nejpozději na jaře příštího roku demolice. Přestože do stěhování zbývá už jen pár měsíců, trápí Romy nejistota. Nevědí totiž, kde nakonec se svými početnými rodinami skončí.

Barák za barák

Nový majitel zchátralých objektů, společnost Opera Bohemia, se s nájemníky bytů dosud nedohodl ani na konkrétní výši odstupného, ani na tom, jaké jim sežene náhradní bydlení.

Romové mají však už teď v jedné věci jasno. Pokud jim firma nezajistí náhradní byt, z toho stávajícího se hned tak neodstěhují. „Půjdeme. Ale budeme chtít barák za barák,“ řekl rozhodně jeden z nájemníků Pavel Horváth.

„Opravili jsme si na vlastní náklady byt, investovali do něj peníze. Nemůžou nám dát almužnu a běžte si, kam chcete,“ dodal.

To, že si dává firma s vyjednáváním o budoucnosti nájemníků Škodovy ulice na čas, potvrdil i další z místních. „Nevím, jak chtějí za čtyři měsíce vystěhovat všech 50 rodin i s dětmi. Vždyť nás tu žije skoro tři sta,“ pozastavoval se další z místních Petr Horváth.

Z peněz za odstupné byt?

Podle jeho slov lidé vůbec neví, na čem jsou. „Nebyla žádná schůze, nikdo s námi nemluví. Všichni nadávají, že nám nic neřeknou,“ podotkl.

Další z Romů zase uvažoval: „Nejprve půjdou asi ti, co vezmou odstupné. Potom ti, co mají smlouvu na dobu určitou a nakonec starousedlíci.“

Právě výše odstupného a kvalita náhradního bydlení zřejmě nakonec rozhodne, zda stěhování z romského ghetta proběhne v poklidu, nebo naopak. Většina oslovených Romů si totiž představuje, že za peníze z odstupného pořídí alespoň dvoupokojový byt.

„Nevystěhujeme se, kdyby nám chtěli dát jen odstupné. Chceme byt, jinak nás odsud nedostanou ani bagry,“ řekla rezolutně jedna z Romek.

Nedůvěřují novému vlastníkovi

Další z nájemníků se zase netajil tím, že k firmě nemá důvěru. „Nikdo nám písemně neoznámil změnu vlastníka. Platíme nájem a nevíme komu,“ poznamenal otec čtyř dětí. I on se podle vlastních slov obává o svou budoucnost.

Podle ředitele Domovní správy v Přerově Antonína Čecháka jsou ale obavy Romů neopodstatněné. Nájem totiž nadále hradí Domovní správě.

„Minulý týden jsme uzavřeli se společností Opera Bohemia smlouvu o správě. To znamená, že stávajícím nájemníkům budeme, byť v omezené míře, spravovat domy, inkasovat od nich nájemné a řešit neplatiče,“ řekl Čechák.

Jak upřesnil, spadá pod Domovní správu všech padesát bytů ve Škodově ulici. Zástupci nového vlastníka zchátralých domů, které se mají za čas proměnit v moderní domy s multifunkčním využitím, jsou však skoupí na slovo.

Nový vlastník domů postup vystěhování tají

„Žádné stanovisko k tomu dávat nebudeme,“ reagoval na obavy Romů zástupce společnosti Opera Bohemia Bohumil Chodil. Už dříve však řekl, že má firma strategii postupu při vystěhování.

„Máme v ruce smlouvy nájemníků. Někteří z nich mají smlouvu na dobu určitou, jiní na dobu neurčitou. Jsou mezi nimi neplatiči i řádní plátci nájemného. Podle toho se bude také odvíjet harmonogram postupu při jejich vystěhování,“ konstatoval.

Firma už vypsala konkurz na firmu, která provede demolici Škodovy ulice. Do jara příštího roku mají být objekty v romském ghettu srovnány se zemí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika