Nikde je nechtějí. To je hlavní problém obyvatel přerovské Škodovy ulice při shánění nového bydlení.

Několik měsíců trvajících jednání o vystěhování nájemníků ze zchátralého ghetta se tak zřejmě ještě protáhnou.

Odložit se bude muset zřejmě i bourání domů, které jejich nový majitel, společnost Opera Bohemia, plánoval na tento měsíc.

Zástupci společnosti připouštějí, že termín zahájení demolice je nereálný a dohoda o vystěhování i přes veškeré snahy v nedohlednu. Se značnými problémy se potýkají i Romové, kteří se snaží zajistit si bydlení v Přerově a okolí sami.

„Sháněl jsem byt přes realitku a nic nesehnal. Když chcete byt koupit, stojí to milion a půl. Pronájem dva plus jedničky deset tisíc. Z čeho to tak asi máme zaplatit?,“ ptal se třeba Petr Horváth ze Škodovy ulice.

Ten navíc dodal, že zdejší lidé nemají šanci byt získat. „Když řeknete, že jste ze Škodovky, máte smůlu. Nikdo vás nevezme do nájmu,“ povzdechl si.

To potvrzují i starostové z některých obcí na Přerovsku, kam se měli v minulosti někteří Romové nastěhovat „Když se to naši lidi dozvěděli, volali na úřad, že tu Romy nechtějí. Byla to úplná záplava telefonátů,“ popsal starosta jedné z obcí na Přerovsku.

Zástupci společnosti Opera Bohemia, která od města koupila zchátralé domy ve Škodově ulici za 1,5 milionu korun, mají v záloze několik variant řešení.

Jednou z nich je přestěhovat Romy do bývalé sociální ubytovny. Tam se však Romům ze Škodovy ulice nechce. „Nepůjdu někam za Přerov. S manželkou jsme invalidi, takže ať s tím nikdo nepočítá,“ prohlásil rezolutně jeden z místních Vladimír Jano.

Bydlet pod jednou střechou s ostatními Romy nehodlá téměř nikdo z obyvatel Škodovy ulice. „Dcera chodí do školy na Trávník, jak by se tam dostala z takové dálky?“ ptal se další z místních.

Mezi obyvateli ulice se také často skloňuje otázka odstupného. „Padaly nabídky kolem třiceti tisíc. To je směšné. Pokud nebudeme mít normální byt, nikam nejdeme. Já jsem si svůj opravil a dal do toho asi 70 tisíc. A teď mám jít na ulici?“ rozčiloval se otec čtyř dětí Roman Ondič.

Společnost Opera Bohemia lidem nabízí i jiné možnosti. „Chceme vytvořit byty ve starších domech, kde by mohly společně bydlet dvě až tři rodiny. Sháníme také pro Romy pronájmy a nabízíme odstupné. Postupujeme případ od případu, ale na rovinu jim říkáme, ať se snaží si sehnat bydlení i sami,“ řekl jednatel společnosti Opera Bohemia Bohumil Chodil.

Ten má za to, že se při stěhování Romů ze Škodovy ulice firma neobejde bez spolupráce s městem. „Vyvolali jsme jednání s náměstkyní primátora Elenou Grambličkovou a doufáme, že se dohodneme na nějakém postupu,“ uvedl Chodil.

Podle jeho slov by totiž mohla firma společně s městem dosáhnout na finance z různých evropských projektů a fondů, zaměřených na problematiku ghett. „Bez úzké spolupráce zastupitelů města tento problém nelze řešit,“ soudí Chodil.

Město však podle náměstkyně primátora Eleny Grambličkové (ODS) před časem nabídlo firmě dům v Kojetínské ulici, kde je patnáct bytových jednotek. „Společnost to ale odmítla,“ podotkla.

Podle Chodila bylo hlavním důvodem to, že je objekt ve značně zchátralém stavu. „Romové už navíc nechtějí žít společně na jednom místě, což nám opakují při každé příležitosti,“ uzavřel.