Romové, jejichž domy před rokem koupila od města soukromá společnost Opera Bohemia, žijí už delší dobu v obavách o svou budoucnost. Nový vlastník objektů hodlá totiž zchátralou čtvrť v blízkosti vlakového nádraží srovnat se zemí.

Asi třicet zdejších rodin zatím stále netuší, jaké jim investor zajistí náhradní bydlení a kdy se tak stane. Podle jednatele společnosti Opera Bohemia Bohumila Chodila bude mít ale firma jasno už ve velmi krátké době.

„Příští týden se uskuteční valná hromada společnosti, na které se tato záležitost definitivně rozhodne. Je několik možností, kam se mohou zbylé rodiny ze Škodovy ulice přestěhovat. Na valné hromadě vybereme jednu z nich,“ uvedl Chodil.

Podle jeho slov žije v současnosti ve Škodově ulici na třicet z původní padesátky rodin. „Odstěhovali se neplatiči a ti, kteří chtěli sami odejít. Nyní už zde zůstávají pouze řádní platiči a pro ty zajistíme bydlení,“ poznamenal.

Jak dále dodal Chodil, většina Romů nepřistoupila na odstupné jako náhradu za to, že se ze Škodovy ulice odstěhují. Firma Opera Bohemia má zájem o to, aby ještě v průběhu léta proběhlo vyklizení Škodovy ulice a zahájily se přípravy k demolici.

Lokalita má totiž zcela změnit svůj vzhled a vyroste zde multifunkční objekt s obchody a byty. „Někteří z přerovských Romů se odstěhovali do Ostravy, jiní šli do Anglie. Jedna rodina se pak sestěhovala do společného domu,“ shrnul průběh dosavadních jednání s místními lidmi Chodil.

Do Přerova nyní míří další organizace, která má Romům pomoci se začleněním do majoritní společnosti a při řešení jejich problémů. Jedná se o speciální odbor úřadu vlády.

„Odbor pro sociální začleňování v romských lokalitách začne působit v Přerově, a to v Kojetínské, Tovačovské a ve Škodově ulici,“ uvedl lokální konzultant vládního odboru Martin Navrátil.

Podle jeho slov se nyní vytváří ve spolupráci s odborem školství a sociálním odborem přerovského magistrátu organizační struktura odboru. „Budeme se snažit pomáhat institucím, které už v těchto místech působí a společně s nimi se podílet na některých projektech,“ nastínil Martin Navrátil.

V problémových lokalitách ve Škodově, Husově nebo Kojetínské ulici v Přerově už působí například Armáda spásy, oblastní Charita nebo organizace Člověk v tísni.

Zatímco činnost Armády spásy a Charity se zaměřuje na práci s dětmi a Charita zřídila svá dvě centra přímo v Kojetínské ulici, organizace Člověk v tísni pomáhá Romům při vyřizování administrativních záležitostí, hledání práce nebo nabízí různé právní úkony.